Expert varuje: 8 z 10 Čechů platí zbytečné poplatky kvůli této chybě

czech people checking bank fees real life home
Spread the love

Na tenhle fakt mě před pár týdny upozornil kolega na obědě: většina z nás, Čechů, pořád plýtvá penězi na naprosto zbytečných poplatcích — a vlastně to moc neřeší. Podle průzkumu České bankovní asociace to dělá až 80 % lidí. Taky si myslíte, že to je moc? Přitom řešení bývá fakt jednoduché, jen se o něm málo mluví.

Za co vlastně vyhazujeme peníze oknem?

Rodina, sousedé z paneláku, dokonce i má 65letá máma — téměř každý, koho jsem se poslední měsíc zeptal, stále platí drobné měsíční poplatky za zbytečné služby. Nejčastěji se jedná o:

  • poplatky za vedení běžného účtu
  • notifikační SMS z banky
  • roční poplatek za kartu, kterou nepoužíváte
  • staré tarify mobilních operátorů s fixními platbami
  • pojistky, které dávno nemají smysl

Pikantní je, že tyhle poplatky často platíme roky. Během oběda jsme to v práci kdysi počítali — třeba moje kolegyně platila ročně více než 1 200 Kč za vedení účtu a SMSky. Možná si řeknete, že to jsou drobné. Ale to už je dobrý oběd v centru Prahy…

czech family checking bills at kitchen table

Nejčastější chyba: včas nekontrolujeme změny podmínek

Tady bych měl přiznat vlastní selhání. Měsíce tři zpátky mi banka změnila podmínky, a najednou mi začali účtovat poplatek za účet, protože mi chodilo „málo“ peněz. chtěl jsem to řešit hned, ale zapomněl jsem. Asi znáte ten pocit — pořád na to není čas.

Když jsem se konečně dostal k tomu, abych přečetl e-mail z banky, nestačil jsem se divit: nový poplatek byl schovaný až úplně dole, malým písmem. Tohle banky dělají běžně. I můj soused z Brna říkal, že něco podobného zažil u mobilního tarifu. Vlastně je to taková česká klasika — necháme se překvapit.

Jak přestat platit zbytečné poplatky: Praktický seznam

Možná vám to přijde jako banální rada, ale… pravidelná sebepřehledovka rozpočtu je základ. Tady máte krátký tahák:

  1. Kouknete jednou měsíčně na všechny výpisy.

    • Příjmy, výdaje — hlavně automatické platby.
  2. Najděte služby, které nepoužíváte.

    • Karty, které leží v šuplíku, nebo starý e-mail účet s platbou.
  3. Zeptejte se banky nebo operátora na aktuální nabídku.

    • Mnohdy nabídnou lepší podmínky, když chcete odejít.
  4. Zrušte zbytečné pojistky a služby, kde už nejsou výhody.

    • Třeba staré cestovní pojištění nebo extra účet pro spoření s nulovým úrokem.
  5. Použijte porovnávače cen/služeb.

    • Ne všichni to dělají. Je to škoda — často ušetříte stovky měsíčně.

[IMAGE2]bank statement with unnecessary fees highlighted by pen[/IMAGE2>

Proč to (možná) ne každý udělá hned?

Možná si teď říkáte, jasně, to bych taky zvládl, ale znáte to — změny otravují, administrace, volání na infolinku… navíc hromada lidí, co znám, má strach, že „něco pokazí“. Nebo je to prostě nebaví. Tomu rozumím: taky jsem dlouho nechával starý nevyužívaný účet běžet do prázdna. No, nedávno jsem to prostě zrušil a světe div se — nic se nestalo, kromě toho, že mám víc volných peněz.

V chatu v práci jsme nedávno řešili podobné „ztracené“ pětistovky měsíčně. Někdy stačí hodina o sobotním dopoledni a máte klid na celý rok. I když — může se stát, že ušetříte víc, než jste čekali. Nebo taky ne, možná jen já mám takové štěstí…

Kdy volat odborníka?

Není žádná ostuda zavolat svojí bance, zeptat se finančního poradce (najdete je zdarma třeba v neziskovkách) nebo si přečíst aktuální recenze a porovnání na oblíbených portálech. Občas stačí jedno dvě kliknutí — změna tarifu, rušení notifikací. Legrace je, že někteří poradci dokonce změní účet „za vás“.

V Česku je přecházení mezi bankami poslední roky docela bezbolestné. Ale ujistěte se, že fakt rušíte službu, kterou už nepotřebujete. Nejspíš vás nevyhodí — u operátorů však občas bývá těžší se domluvit…

Na co si dát pozor v roce 2024?

Trend je jasný: některé banky a operátoři opět přitvrzují. Pozor tedy na automatické podražení a drobné změny podmínek. Sledujte aktuální nabídky — stačí jednou za čtvrt roku. A když se vám něco nezdá, raději si to ověřte přímo. V našem regionu (Morava, Vysočina) jsou někdy výhodnější menší bankovní domy — možná zkusit i je…

Vlastně na tom není nic tajemného. Neplatit zbytečně je často jen otázka rutiny a malého kroku. Tak se pořádně zamyslete — možná právě vy máte doma „skryté“ peníze, o kterých ani nevíte.

Váš názor?

Znáte další vychytávky, jak ušetřit na poplatcích? Nebojte se podělit v komentářích! nebo pošlete tenhle článek kamarádovi, kterého pořád žerou poplatky za „nic“. Třeba vás mile překvapí, kolik společných tipů najdete.