Představte si: jdete přes bezpečnostní rám v pražském letišti, ve spěchu, v hlavě už máte myšlenky na palubu… a v kapse stále vibruje mobil. Normální příběh – včera to přesně takhle dopadlo i mně. Ale co se vlastně stane, když zapomenete telefon v kapse? Můžou ho poškodit rentgeny, nebo vám prostě jen zamává ostraha?
Rychlá kontrola, nebo malér s ochrankou?
Většinou končítena klasickém: rám začne pískat, pracovník ostrahy (většinou s poněkud znuděným výrazem) zašije očima, až pak dodá „Vytáhněte prosím vše z kapes“.
No jasně, mezi námi, stalo se to snad každému druhému v mém okolí. Sousedi v paneláku se shodli, že „je to stejně fór, stejně rentgeny člověku nevadí“. Ale je to opravdu tak?
Může rentgen poškodit váš telefon?
Tahle debata se táhne už roky — dokáže pár vteřin v záření pokazit drahý iPhone, nebo Android? Podle výrobců mobilů, ať už Samsung nebo Xiaomi, se opravdu nemusíte bát. Rentgenový scanner v letištní kontrole (i v nákupácích typu Chodov) je nastavený tak nízko, že elektroniku nijak neovlivní. Pokud ovšem nemáte v kapse starou disketu z roku 1995, to už by mohla být jiná písnička…
čistě teoreticky – vystavení silnému záření a magnetickým polím (např. u lékařské rezonance) by mohlo zařízení poškodit. Ale těch pár sekund při běžné kontrole? Vůbec nic. Můj kolega z IT říká, že by to škodilo spíš uživatelům než technice… i když možná přehání.
Co se opravdu může stát – reálné scénáře z Česka
- Opožděné odbavení. Připravte se na trapné vyndavání věcí před frontou. Čas vám nikdo nevrátí, no a když letíte s Ryanairem, minuta se počítá.
- Důkladná osobní kontrola. Možná dostanete rychlý „body scan“, třeba i hmatovou prohlídku. Některé kolegyně tvrdí, že to není úplně příjemné.
- Ztráta telefonu – v chaosu člověk občas mobil zapomene v boxu, což je nepříjemnější než jakýkoli alarm. Kolega se minulý měsíc nevrátil pro svůj Xiaomi na Ruzyni a sháněl ho tři dny.
- Zbytečná panika. Moje máma pořad říká, že „rentgen smaže fotky“, i když podle všech zdrojů je to nesmysl. Ale rozumím tomu, proč to lidi řeší.
Jak se vyhnout potížím: tipy přímo z letiště
Stalo se mi to už třikrát za poslední rok, tak dám pár rad, co možná pomůžou:
- Před kontrolou vytáhněte telefon, peněženku, drobné – prostě všechno. Raději o minutu dřív než později.
- Malé věci dejte do jedné kapsy batohu. Budete mít jistotu, že je všechny najdete.
- Pokud se něco zasekne v boxu, ihned řekněte pracovníkovi – často to mají pod kamerou, můžete to dohledat rychleji.
- Na víc exponovaných letištích v Česku teď často skenují opravdu pečlivě. Lepší je ukázat, že vše vytahujete ochotně – víc úsměvů, méně problémů.
Moje naděje je, že časem bude kontrola jednodušší a nikdo už nebude panikařit kvůli mobilu v kapse… i když možná jsem prostě optimista. Každopádně – ztratit telefon v letištní kontrole bolí víc, než kdyby spadl do Vltavy. Kor v dnešní době.
Takže shrnuto…
Vlastně se nic hrozného nestane – telefon vám zůstane funkční a na žádné fotky záření nepůsobí. Největší riziko je, že ztratíte čas, možná nervy, a někdy (pokud zapomenete mobil v boxu) i samotný telefon. To může být problém v kterémkoli regionu u nás, nejen v Praze.
Máte zkušenosti s tím, jak se k tomu přistupuje třeba v Brně nebo Ostravě? Napište do komentářů, co se vám (ne)povedlo – třeba se konečně dozvím, jestli je některé letiště u nás opravdu benevolentnější… Nu, vy to víte.