Včera jsem se začetl do jednoho diskuzního fóra a nestačil se divit. Kdo by řekl, že obyčejné ponožky, které běžně končí v koši, mají svůj druhý život – zvlášť pokud rádi cestujete? Jo, slyšíte správně. Není to žádná babská rada ani podivná eko-vyjímka. Zkušení cestovatelé už roky ví, jak ze starých ponožek vytěžit maximum. možná to zní zvláštně, ale funguje to.
Proč staré ponožky nepatří do odpadu?
Měsíce zpět mi kamarádka z Brna vyprávěla, jak její cestovní batoh obsahuje aspoň tři páry ponožek navíc – a žádnou z nich už nenosí. Upřímně? Nechápal jsem. Ale ta logika dává smysl, hlavně pokud jdete „na lehko“ nebo chcete ušetřit místo i nervy. Staré ponožky jsou multifunkční pomocníci pro cesty autem, vlakem i levné low-cost lety.
Vychytávky, které změní vaše balení
- Ochrana křehkých věcí: Zabalte si foťák, objektiv nebo hrníček do staré ponožky (známý tip od mé kolegyně z Ostravy — prý zachránila hrnek už třikrát).
- Provizorní pytlík: Potřebujete kam dát drobnosti, nabíječku, nebo špinavé prádlo? Ponožka to zvládne. Nezabere místo, když je prázdná prostě složíte do kapsy.
- “Čistítko” na boty a obrazovky: Zní to divně, uznávám, ale pro rychlé čištění na cestách fakt paráda. Navíc — staré vlákno dobře škrábe špínu, ale nepoškodí nic důležitého.
- Opora pro krk: Když vám ztuhne šíje v autobuse, narvaná ponožka plněná třeba mikinou funguje jako mini-polštářek. Švára to ukázal na dovolené v Chorvatsku a od té doby už jedině tak.
Ekologie a praktičnost v jednom balíčku
Není to jen o šetření peněz — kdy naposledy jste kupovali nové kapsičky na boty nebo extra pytlíčky do kufru? Navíc, starých ponožek se zbavujeme hrozně rychle, a to je škoda. V Praze dokonce v některých eko obchodech dělají speciální workshopy právě na opětovné využití textilu. Trochu punk, trochu tradice.
Zkušenosti na vlastní kůži
No dobře, možná nejsem typ, co by chodil po světě s batůžkem ze starých fuseklí. ale přiznám se — když jsem přišel na letiště v Katovicích a z batožiny mi začal vytékat šampon, byla to zrovna stará ponožka, co zachránila obsah zbytku tašky. Některé věci si musíte prostě zažít, abyste je docenili.
[IMAGE2]socks wrapping fragile items travel[/IMAGE2>
Co dalšího?
- Naplnit ponožku rýží, mikrovlnit a používat místo termoforu — “babiččina rada”, co nezklame hlavně v zimě na horách.
- Pytlík na sušenky: tady pozor, opravdu jen velmi čisté ponožky a opravdu krátké cesty — ale prý to funguje (jeden kolega říkal, že přežil tři dny v Jeseníkách jen s tím).
- Alternativní podložka pod mobil, když chcete film v hotelu a nechcete poškrábat displej.
Vyzkoušíte to?
Tak co, půjdou staré ponožky do batohu místo do koše? Anebo vám přijde tenhle nápad na hlavu? těžko říct, jestli funguje všem, ale za zkoušku to stojí — zvlášť pokud jste si někdy na cestách zoufali nad rozlitým šamponem nebo roztříštěným hrnkem. Dejte vědět v komentářích, jak recyklujete ponožky vy, nebo jestli máte ještě divnější fintu… v tomhle směru se fantazii meze fakt nekladou.