Na první pohled to vypadá nevinně – na TikToku i Instagramu se o tom mluví pořád víc, reklamy to tlačí všude a kamarádky si mezi sebou radí, jak doma „chemicky“ exfoliovat pleť. Přitom – v podstatě nikdo moc neví, co přesně si na obličej dává. Nedávno na to upozornila i známá dermatoložka v Praze a myslím, že něco na tom bude…
Zkusili jste někdy kyseliny doma? Já jo – měsíc zpátky a bylo to… no, úplně jinak, než co slibují influenceri. Můj soused Marek na to říká: „Než riskovat, radši si zajdu do sámošky pro okurku“. Asi chápu proč.
Co je za problém – proč se z exfoliace stal strašák?
Moderní beautysvět razí, že bez AHA/BHA kyselin to nepůjde. Vypadá to jako zázrak na pigmentové skvrny, akné a šedou pleť. ale podle lékařů je to trochu dvousečné. Příliš častá nebo silná exfoliace – hlavně „peeling“ kyselinami koupený na netu – může totálně rozhodit kožní bariéru.
Následek? Pálení, začervenání, pnutí, někdy i mikro-popáleniny. Viděla jsem to u kamarádky po týdnu používání silného séra s glykolovou kyselinou, šla si pro radu až na kožní. A upřímně: žádný krém její pleť už nespasil.
Fakta z ordinace: Co potvrzují čeští dermatologové?
Minulý měsíc jsem mluvila s doktorkou Benešovou z Vinohradské nemocnice, která mi říkala, že se s podobnými případy setkává i několikrát týdně. Lidé si prostě myslí, že když je něco trendy, nemůže to být špatně.
- Kyseliny a mechanické peelingy nikdy nekombinujte spolu – stačí jeden produkt, a to max. 1–2× týdně.
- Kyseliny používejte večer, přes den vždy SPF krém. Jinak riskujete pigmentace.
- Netestujte sílu na obličeji – zvlášť pokud máte citlivou nebo začervenalou pleť.
Prý se u nás šíří hlavně „americká“ vlna domácího peelingu – s produkty dostupnými na e-shopech, kde nikdo nehlídá složení. Kolega z práce zkusil objednat slavný peeling s červenou kyselinou („The Ordinary“ to je, znáte?) a po dvou aplikacích vypadal, že je po slunci čtyři hodiny. jejich zákaznická podpora poradila „víc hydratovat“, ale už to bylo pozdě…
[IMAGE2]woman applying face acid peel at home mistake[/IMAGE2>
Jak poznáte, že jste to přehnali?
Typické příznaky jsou: štípání, zarudnutí, zvýšená citlivost, suchá šupinatá místa. Někomu prý vypadávají na nose drobné krupičky – to není detoxikační fáze, ale poškození ochranné vrstvy pokožky. a pokud ještě použijete retinol nebo silnou masku – už to pleť nestíhá.
Co dělat, když už se to stalo? Rychlé rady z terénu
- přestat ihned s peelingem a silnou kosmetikou
- používat jemný hydratační krém bez parfemace – třeba CeraVe, Bioderma nebo klasický Indulona
- opravdu týden (nebo dva) nenanášet žádné kyseliny, jen SPF a lehkou péči
- pokud se pleť neuklidní, vyhledejte dermatologa (fakt, nečekejte!)
někdo radí aloe vera, ale podle doktorky není vždy vhodné – někdy prý ještě víc podráždí. stačí vlažná voda, žádné odličovací ubrousky. Mně totálně pomohl obyčejný balzám od lékárny za pár korun. Sousedka z vedlejšího vchodu přísahá na dětský Sudocrem — taky možnost.
Poučení? Krásná pleť není o extrémech
Udržet kůži zdravou je dnes skoro složitější než si koupit pořádné rohlíky. možná je fajn zamyslet se, jestli není bezpečnější minimalistický režim: šetrný gel + SPF + sem tam hydratační maska. Samozřejmě, někdo má kůži jako slon a nic mu neublíží – ale pokud nechcete každý měsíc zkoušet novou krizovou péči, držte se hesla: „Méně je někdy opravdu víc.“
Máte podobnou zkušenost? Nebo tipy, co fakt pomáhá při podrážděné pleti? napište do komentáře pod článek, ať je tu aspoň nějaký kolektivní rozum. Vlastně mě zajímá, jestli to někdo zvládne bez jediného škrábance… v každém případě — přeji hodně zdravé kůže!