Pokud máte doma starou kávovou sedlinu, nevyhazujte ji

coffee grounds creative uses home Czech kitchen
Spread the love

Včera jsem při úklidu kuchyně našel zbytek kávové sedliny a napadlo mě – proč ji pořád vyhazujeme? Možná právě teď doma také dumáte, co s hromádkou tmavého prášku po ránu. Podle statistik Češi spotřebují přes 3 kg kávy na osobu ročně, takže kávové sedliny máme doslova plné popelnice. Ale co kdybych vám řekl, že tenhle „odpad” může mít daleko lepší využití? A to nejen na zahrádce.

Malý domácí zázrak: využití, na které byste nepomysleli

Kávovou sedlinu jsem si původně schovával jen na hnojení muškátů od babičky. Jenže – a to mě pobavilo – v našem bytovém domě ji soused nasype do odtoků, kolegyně z práce dává do lednice jako pohlcovač pachů a prý se s tím dá i čistit ruce po práci na autě. Vážně. Podívejte se sami, co s ní můžete podniknout:

  • Přírodní hnojivo: Sedlina obsahuje draslík, dusík i trochu hořčíku. Naši rodiče sypali sedlinu přímo pod rajčata — hlavně kolem května. Sám jsem nedávno zkusil na pokojové rostliny, a musím říct, že jim to celkem svědčí (i když orchideje by asi protestovaly…)
  • Neutralizace zápachů: Pokud vám lednice občas zavání zbytkem hermelínu, zkuste mističku se sedlinou postavit dovnitř. Funguje i na boty — zasypat, nechat přes noc, a ráno vysypat. Funguje lépe než půlka reklamovaných sprejů, i když možná ne na věčné časy.
  • Ekologický čistič dřezu: Trocha sedliny rozmíchaná s teplou vodou pomůže vyčistit odtok a zbavit jej mastnoty a pachů. Ale nebudu lhát — moc často to dělat nemusíte, protože jemnější trubky by se mohly časem zanést.

coffee grounds home use Czech kitchen reuse

Krása z kávové sedliny: domácí peeling i odstraňovač zápachu

Moje mamka vždycky vyprávěla, jak jejich babička používala kávovou sedlinu na ruce po zavařování. V poslední době jsem to vyzkoušel — smícháte sedlinu s kokosovým olejem a jemně vmasírujete do pokožky. Funguje to i po práci na zahradě, kde mydlo většinou nestačí. Kolegyně tvrdí, že pomáhá i na stehna proti celulitidě — osobní zkušenost nemám, ale lidí na internetu, co na to nedají dopustit, je dost.

  • Peeling (scrub) na tělo: Sedlinu z čerstvé kávy smíchejte s medem nebo bílým jogurtem. 2-3 minuty kruhovými pohyby, místa s hrubší kůží (paty, lokty). Pak opláchněte — paráda.
  • Neutralizace pachů v rukách: Ryba na pánvi, česnek v ruce? Stačí sedlina místo mydla, pach mizí — možná ne stoprocentně, ale lepší než nic.

[IMAGE2]coffee grounds natural beauty homemade peeling Czech[/IMAGE2>

Méně známý trik: Odpuzovač slimáků a škůdců

Nedávno jsme s kolegou v chatu řešili, jak zachránit jahody na zahrádce bez chemie. Prý stačí posypat půdu kolem rostlin kávovou sedlinou – slimáci a mravenci údajně nemají rádi její texturu a vůni. Je fakt, že po týdnu bylo slimáků nějak méně. Neříkám, že je to zázračné řešení, ale na malém záhonku to za test stojí.

Co raději nezkoušet (aneb zkušenost za všechny prachy)

Kdysi jsem četl tip, že sedlina se dá použít na barvení látek nebo na „přírodní“ deodorant. Popravdě, tričko skončilo s nehezkými fleky a deodorant — no, řekněme, že i můj pes byl otrávený. Je lepší sedlinu používat tam, kde opravdu víte, že nemůže uškodit (a hlavně že neucpete odpad). Většina domácností má dost příležitostí k experimentům — ale zdravý rozum je pořád základ, že…

Jak uchovávat a dávkovat sedlinu?

Pokud pravidelně pijete kávu, nechávejte si zbytky v otevřené misce v lednici, pokud je plánujete použít na pachy. Na hnojení sušit nebo dávat do kompostu. Skladovat větší množství déle než týden už ale moc nedoporučuju, protože může zezelenat (nejednou se mi to stalo…)

Závěr: kávová sedlina jako malý domácí poklad

Vyhazovat ji je prostě škoda. Nebo se mýlím a je to zase jedna z těch věcí, které dělají jen „eko-šílenci“? počet využití sedliny pořád roste a aspoň něco vám v domácnosti určitě usnadní. Pokud máte svůj vlastní trik, napište ho do komentářů nebo pošlete dál. Třeba se příští týden dočkáme dalších nápadů v sousedském chatu. V každém případě — ať vám káva chutná, a sedlina ať slouží!