Na první pohled je všechno jasné: sbalíte kufr, vytisknete letenku a za pár hodin už polykáte slanou vodu v Chorvatsku. Ale víte, jakou chybu dělají Češi na dovolené tak často, že jim mizí peníze z účtu rychleji než zmrzlina na slunci? Nedávno jsme to u nás v redakci řešili po zkušenosti kolegy, který doslova přišel o hromadu peněz kvůli jedné banalitě… Samozřejmě – já nejsem pojišťovák a možná se pletu, ale lepší to vědět než pak řešit průšvih někde u dálnice.
Kdy jedna chyba promění dovolenou v drahou lekci?
Naši turisté jsou vynalézaví – ať už jde o balení, hledání poslední koruny v duty free nebo triky, jak dostat pivko k moři. Ale zásadní chyba, která se pořád opakuje? Češi zapomínají před cestou nastavit limity platebních karet a neřeší limity u cestovního pojištění. Tohle není žádný strašák od banky, tohle je realita, kterou známe skoro všichni.
Realita z praxe: příběhy, o kterých se moc nemluví
- Kamarád loni v Itálii platil v autopůjčovně a karta – nic. Blokace, protože si v bance nevšiml, že má na zahraniční transakce limit 0 Kč. Výsledkem: musel platit hotově a přišel o slevu.
- Soused byl v Řecku, chtěl pokrýt účtenku v restauraci. Karta zamítnuta kvůli podezřelé aktivitě – banka mu kvůli vysoké částce zablokovala účet. Na supportu visel skoro půl dne.
- V minulém týdnu mi kolega připomněl, jak rodiče skončili bez pojištění při hospitalizaci v Německu, protože jim automaticky skončila platnost pojistky před odjezdem – a celé ošetření platili z vlastní kapsy.
Co si většina z nás neuvědomuje
Nikdo nechce řešit limity v bance – odkládáme to, protože je to „otravné“. Ale reálně na tom závisí nejen pohodlí dovolené, ale i vaše peněženka. Bylo by fajn, kdyby to banka nebo pojišťovna řešila sama za vás, ale takhle to zatím nefunguje. Ano, někdy možná trochu přeháním – ale stačí se podívat na statistiky: podle České bankovní asociace ztrácí Češi na poplatcích a bankovních chybách v zahraničí ročně až stovky milionů.
[IMAGE2]Outdated insurance and blocked credit card on vacation, Czech context[/IMAGE2>
Jak tomu (ne)dopomoct aneb můj rychlý check-list před cestou
- Zkontrolujte limity karet – nejlíp přímo v aplikaci vaší banky (u České spořitelny to najdete hned na dashboardu, AirBank má dokonce SMS ověření pro změnu limitu).
- Aktualizujte informace v cestovním pojištění – zvlášť pokud cestujete častěji. A nezapomeňte aktualizovat kontaktní telefon. Nikdo nechce hledat support přes Wi-Fi v Alpách.
- Uložte si číslo na podporu banky i pojišťovny. Většinou stačí foto obrazovky do galerie mobilu – budete je hledat, když by fakt šlo do tuhého.
- Vyzkoušejte drobný výběr z bankomatu hned po příjezdu, ať vidíte, že karta funguje. Většinou zabere 2 minuty, ale ušetří hodiny hledání řešení v cizině.
- Hotovost jako záloha – i když hodně lidí spoléhá na kartu, v Bulharsku nebo na menších řeckých ostrovech vám bez hotovosti zbyde jen čekat a doufat…
Co dělat, když už průšvih nastane?
No, tady moc jednoduchých rad není. V ideálním světě voláte banku, ta vám okamžitě zvedne limit nebo odblokuje kartu. Realita? Čekání, procedury, nervy. Proto se po roce pokusů a omylů držím pravidla: pár minut před odjezdem se fakt vyplatí věnovat limitům a pojištění. Aspoň vám dovolená neskončí rozbitou náladou kvůli zbytečnému průšvihu.
Vlastně – i kdyby se to podařilo zachránit jednou jedinkrát, už to za to stojí. Anebo ne? Tady si opravdu nejsem jistý, ale stejně: pro klid v duši se mi tenhle drobný rituál už pár let vrací.
Máte vlastní zkušenost? Přidejte komentář!
A jaký je váš tip, jak přežít dovolenou bez finanční ostudy? nebo přidejte klidně příběh z terénu – v našem chatu bychom určitě nejednu držkovici ocenili. No, vy to znáte…