Možná to taky děláte: vypijete šálek kafe, zbytek s hrnkem smyjete do dřezu — a hotovo. Ukazuje se ale, že obyčejná kávová sedlina má mnohem víc využití, než by kdo řekl. Nedávno jsem slyšel v našem kancelářském chatu, že ji lidi dávají i na maso. Upřímně — poprvé jsem si klepal na čelo.
Proč vůbec dávat kávovou sedlinu na maso?
Není to žádný novodobý trend z TikToku, jak by se mohlo zdát. Kávová sedlina je bohatá na antioxidanty a dusíkaté látky, které dokážou maso doslova proměnit — chuťově i strukturou. Takhle mi to aspoň vysvětloval soused, který odnepaměti dělá na chalupě vlastní grilovačky a troubí všude, že klidně použije i zbytky z turka.
Možná to je trochu extrém — ale něco na tom fakt funguje. Maso se stává měkčí, rychleji se marináduje a chytá jemnou nahořklou chuť, která neškodí (až na výjimky) skoro žádnému druhu masa. Nejvíc prý funguje na hovězí — ale kamarádka z Plzně přísahá i na vepřovou pečeni nebo kuřecí stehna. Upřímně, já osobně zatím zkoušel jen na kuře… Dopadlo to zajímavě.
Jak na to? Praktický postup z běžné kuchyně
- Nechte sedlinu vychladnout. Nepoužívejte horkou, jinak zničí strukturu masa.
- Smíchejte kávovou sedlinu s trochou oleje, solí, pepřem — klidně přidejte rozmarýn nebo česnek. Poměr? Tak akorát, ať to není bahno, ale jde roztírat.
- Maso potřete směsí — hodně nebo méně, třeba půl centimetru na povrchu.
- Nechte maso marinovat v lednici 2–8 hodin (delší čas pro větší kusy).
- Před pečením sedlinu důkladně setřete — ne úplně na sílu, něco může zůstat pro barvu a vůni.
Výsledek? Maso je překvapivě šťavnaté, lehce nasládlé s nenápadným praženým tónem. Přiznávám, poprvé jsem měl trochu obavy, že to bude chutnat „jako starý lógr ze šálku“, ale v chuti to nijak moc neruší. A pokud maso pečete spíš na větším žáru, na povrchu vznikne příjemná kůrčička. Možná že když sedlinu pořádně osolíte, vytáhne ještě víc chuti… ale na to jsem ještě neměl kuráž.
Proč se do toho vůbec pouštět?
V dnešní době, kdy se řeší ekologie i ceny v supermarketu, mě fakt těší, že něco tak obyčejného jako kávová sedlina neskončí v koši. Kromě masa ji využijete i na zahradě nebo na kompost — ale to už je jiný příběh. Mimochodem, brácha jednou dával lógr i do čokoládového dortu. Dobré to nebylo, ale aspoň je vidět, jaká je sedlina univerzální.
Co jsem zjistil — na Chuťových fórech i v rozhovorech s kamarády z Prahy a Brna — tenhle malý trik doporučují i šéfkuchaři. Jasně, není to zázračná finta, co promění levné maso ve stejk od Pohlreicha, ale dokáže to jednoduché večeři vtisknout nový nápad. A to má podle mě smysl…
Tipy na závěr
- Pokud máte doma jen rozpustnou kávu, použijte taky — ale výsledek bude o dost jiný, kyselý. Lepší je klasický lógr.
- Nebojte se experimentovat — třeba polovinu směsi použít s medem nebo sojovou omáčkou.
- Nedávejte sedlinu na ryby — chuť je dost specifická a úplně k sobě nejde.
No, vyzkoušejte a dejte vědět do komentářů, jak vám to chutnalo — nebo jestli máte jiný domácí kávový trik. Zároveň, pokud se něco povede nebo nepovede — nebojte se podělit. V kuchyni je to pořád jenom hra, a někdy sedlina skončí opravdu nečekaně…