Představte si: podzim v Praze, zamračené nebe, první kapky. Přemrštně mácháte deštníkem mezi kolemjdoucími — a za chvíli ho stejně obrátí vítr naruby. Jak často se vám tohle stává? Možná, že méně často než dřív. Nedávno jsem zjistil, že české ulice (a hlavně nádraží) zaplavila mnohem praktičtější věc než deštník: nepromokavé pláštěnky a ponča. A nevím, jestli za to může TikTok nebo prostě zdravý rozum — ale je to fakt.
Deštník: Relikt minulosti?
Když jsem byl dítě, máma mi vždy vkládala skládací deštník do baťohu — „pro jistotu“. Pak ho člověk buď ztratil, nebo zničil nečekaný poryv větru na Karlově mostě. v našem chatu minule někdo napsal, že deštníky jsou v Praze „spíš zbraň než ochrana“ — a něco na tom je.
Co je horší: ty čínské turistické verze, co se rozpadnou při prvním lijáku, nebo neustálé shánění zapomenutého deštníku při odchodu z hospody?
Proč pončo dobývá ulice (a hory)
- Ruce volné. S pláštěnkou můžete lovit mobil nebo jet na kole — s deštníkem si prostě neporadíte.
- Žádný vítr vás nerozežene. Pončo prostě obléknete — žádné obrácené dráty ani trapný wrestling s větrem.
- Kompaktní velikost. Vyzkoušel jsem několik variant — i na fesťáku, i na turistice v Jizerkách. Pláštěnka se zmačká do kapsy vedle klíčů a nikdo nic nepozná.
- Styl? Už dávno se to nenosí jako pytel. Moderní pláštěnky vypadají fakt dobře — někdy mám pocit, že i módněji než ten starý deštník s logem České pošty.
Vyplatí se koupit dražší variantu?
Někdo by řekl, že „vystačí igelitka“ — ale to je fakt devadesátky. Osobně doporučuju investovat trochu víc. Měsíc zpět jsem vzal nepromokavou pláštěnku od Hannah (stála kolem 500 Kč) a přežila jak tatranskou bouřku, tak cestu ranním tramvajovým peklem v Brně. Ať už z Decathlonu nebo z českých obchodů jako Hudy Sport — najdete kousky, které fakt vydrží roky.
i můj kolega z práce — jinak spíš IT nadšenec než outdoor typ — říkal, že v poslední době nosí nouzovou pláštěnku v obalu na opasku. „Je to trochu jako z devadesátek, ale nikdy nevíš.“ No, vlastně jo.
[IMAGE2]Modern stylish rain poncho urban czech[/IMAGE2>
Tipy a osobní triky
- Vyberte typ: Pokud chodíte do města, hledejte lehké pláštěnky s kapsami a kapucí. Na hory doporučím širší variantu — přehodíte přes batoh a jedete dál.
- Barvy nejsou jen pro hec: Jasné odstíny zvyšují bezpečnost, hlavně za šera. Samozřejmě, kdo chce být za šedou myšku — nechť si vybere černou.
- Poznámka k materiálu: Nejlepší jsou polyester nebo technické tkaniny — igelitka se přilepí, kvalitní pláštěnka dýchá.
- Znáte pončo s reflexními prvky? Dj v našem klubu nosí takové pončo na koloběžku — a v noci je vidět přes celou Letnou.
Co na to Češi?
V anketě na cestovatelském fóru se 64 % lidí přiklonilo k pláštěnce místo deštníku. A když se podíváte na hlavní nádraží v Praze nebo do tramvaje během deště — deštníky mizí a pláštěnkové barvy hrají prim. Taky to možná souvisí s větším počtem cyklistů a lidí na elektrokoloběžkách — tam deštník prostě nedává smysl.
Závěr? Možná… příště pláštěnka místo deštníku
Zkrátka: tradice jsou fajn, ale doba se mění. U deštníků mi vždy chyběla praktičnost — s pláštěnkou máte klid, volné ruce a ještě ušetříte nervy. možná jsem jen ovlivněn tou poslední průtrží co mě zahnala do tramvaje. Ale zkuste dát pláštěnce šanci — třeba vás to překvapí. A pokud už ji nosíte — napište, kde jste koupili nejlepší a na jakou jste vyzráli vychytávku. Kdo ví, třeba ostatním taky usnadníte život… no vy víte.