Mysleli jste si, že mixér je rychlejší, čistší a efektivnější? Nejste sami — to přesně jsem si dlouho myslel i já. Jenže minulý měsíc mě sousedka z vedlejšího patra přesvědčila, ať zkusím šlehat krém ručně, jako to dělala babička. A výsledek? O dost lepší, než jsem čekal…
Proč se ruční šlehání vrací do módy (a nejen na Instagramu)
Poslední sezónu jsem v každé druhé kuchařské diskuzi slyšel: „Mixér mi to prostě přešlehá“ nebo „lepší textura je stejně ručně“. A není to jen móda. Podle místních cukrářek z Letné ruční práce přináší do krému jemnost a vzdušnost, která se motorem těžko kopíruje.
Abych pravdu řekl, párkrát jsem mixér použil ve spěchu a — krém byl hutný, někdy se dokonce „srazil“. Možná nějak neumím zacházet s těmi moderními rychlostmi, i když kolega z práce tvrdí, že „bez robotu už ani pomazánku dělat nebude“…
Jaký je rozdíl mezi ručním a robotickým šleháním?
- Ručně: Cítíte materiál, víte přesně, kdy ubrat, kdy přitlačit — kontrolujete šlehání každou vteřinu.
- Mixérem: Všechno je rychlejší, ale krém ztrácí strukturu. Taky se snadněji přešlehá: místo nadýchané Monarchie máte máslovou hrudku — kdo by to jedl?
Navíc, se ručního šlehání málokdy „utíká“ suroviny přes okraj mísy a úklid je tak… mnohem snazší (nebo jsem jediný, komu mixér vystříkl smetanu až na záclony?).
Praktická stránka věci: Proč to má opravdu smysl?
- Šleháte pomaleji, takže se bílky nebo smetana nesrazejí a krém je hezky vláčný.
- Stačí vám obyčejná metla — žádné kabely, šňůry, hledání zásuvky, rozhřátý motor.
- Je to lepší workout na zápěstí než všechny ty gymy, co máme v okolí.
- Cena: metla stojí pár korun, a když vám upadne, maximálně si koupíte novou v Tescu nebo na trhu.
Nedávný rozhovor s babičkou mi potvrdil, že nejlepší pařížská šlehačka vznikala ručně, v obyčejném hrnci na chatě u Jizery. Prý „kdo nemá čas na vaření, tomu krém stejně nikdy nechutná“. tvrdé, ale něco na tom je.
[IMAGE2]Czech grandmother whisking cream in vintage kitchen[/IMAGE2>
Tipy a triky: ruční šlehání, které fakt funguje
- Vždy používejte vychlazenou smetanu — šlehá se rychleji, aniž by sražená.
- Skleněná mísa chladí lépe než plastová, i když možná je to regionální pověra. Kdo ví?
- Krystaly cukru se rozpustí lépe, když přidáváte cukr po lžících a ne vše najednou.
- Bílé vajíčka — pokud oddělujete žloutky od bílků — vždy šlehat v suché míse, mastnota šlehání zabije.
Nedávno jsem v našem chatu narazil na tip: přidejte špetku soli do sněhu, prý to zlepší objem. Vyzkoušel jsem třikrát — rozdíl poznám, ale možná jsem jen chtěl věřit…
Kdy si mixér ještě užít (jestli vůbec)
No, abych nebyl úplně staromilec — na dortové těsto nebo kynuté nádivky je mixér pořád fajn. Ale stačí opravdu málo, a texturu krému už nikdy zpátky „neslepíte“. Takže šlehačku, máslový krém nebo mascarpone fakt jen ručně, aspoň podle mě. i když možná vám robot chutná víc — to už je na vás.
Korunku na závěr (a upřímná rada)
Vyzkoušejte příště vyšlehat krém panskou metlou. Sáhněte po vlastní síle místo tlačítka. Výsledek stojí za ty tři minuty námahy — a možná budete překvapeni, jak moc si to sedne ke klasickému větrníku z Ikey nebo domácím buchtám.
Máte vlastní tipy ke šlehání krému — nějaké rodinné triky nebo selhání, které vás naučily víc než stovka receptů z netu? napište, ať v tom nešleháme každý zvlášť…