Zamysleli jste se někdy při squadování v parku, jestli děláte svým kolenům službu, nebo je naopak nenápadně devastujete? Nedávno jsem zahlédla v tramvaji mladou ženu s ortézou a vybavila si debatu z našeho chatu: je poslední fitness hit na sociálních sítích opravdu bezpečný? Není náhodou víc módní záležitostí než cestou ke zdraví? No, expertka v tom má jasno — a nemusíte jí hned věřit, ale pár faktů vás možná překvapí…
Co je ten problémový trend?
Asi už jste to někdy viděli — skupinky lidí, kteří si dávají “walking lunges” nebo “jumping squats” v okolí Žižkovské věže, hecují se na Letné nebo doma z TikToku. Právě tyto trendy cviky (hlavně s vlastní vahou, často bez trenéra) si získaly masovou popularitu. Ale fyzioterapeutka Andrea Ilavská, kterou jsem potkala při rehabilitaci kotníku, říká: “V posledních měsících mi chodí skoro denně mladí lidé s přetíženými koleny. Nejčastější viník? Extrémní dřepy a výpady inspirované sociálními sítěmi.”
Proč zrovna kolena?
Na první pohled: dřepy jsou “pro zdraví”, výpady zpevňují stehna… realita je trochu drsnější. Koleno je kloub, který má extrémně omezenou kapacitu na regeneraci. Andrea to shrnula jednoduše: “Dřepovat je OK, dokud je technika správná — ale většina lidí dává kolenům nálož, na kterou nejsou stavěná.” Mimochodem, když jsem se začal učit pistol squats, první měsíc jsem chodil jak po maratonu — kolega v práci mě varoval, ale já přece nejsem žádná máčka…
- Během hlubokého dřepu působí na přední část kolena síla až 7x větší než vaše tělesná hmotnost.
- Malé chyby v postavení nohou (úhel chodidel, propadnutí kolen dovnitř…) rychle vedou k přetížení vazů i chrupavky.
- Při “plyo” nebo skákacích variantech se citlivé tkáně kolene ničí ještě rychleji — hlavně bez pořádného rozcvičení.
Varovné signály, které často ignorujeme
Možná znáte ten pocit: po úterním workoutu lehké škubnutí v koleni, ve čtvrtek už pnutí po ránu… “To přejde”, říkáte si. Jenže nepřejde. Sama jsem si tím prošla (a pravda — měsíc jsem běhala s tejpem, protože jsem to zkusila ignorovat). Andrea doplňuje: “Jakékoliv praskání, otok, výrazná bolest při sestupu ze schodů, nebo zatuhnutí po tréninku není normální. Raději ubrat, než pak platit tisíce za rehabilitaci.”
Co dělat, aby kolena vydržela?
Tady je pár věcí, co doporučujeme s kolegy (i z vlastní zkušenosti, ehm…):
- Kvalita nad kvantitou: Lepší udělat 10 ukázkových dřepů než 50 ledabyle.
- Správná technika: Kolena nikdy nesmí “padat” dovnitř, váha na celém chodidle, trup vzpřímený (máma vždycky říkala “nehrb se!”).
- Zahřátí – fakt nezanedbatelné! Nevynechávejte rozcvičku, i když na to “není čas”.
- Spolupráce s trenérem: Minimálně zpočátku. Pomůže s korekcí chyb, které sami necítíme.
- Když něco bolí: pauza! Tělo si řekne, kdy je toho moc — poslouchejte ho.
Mimochodem — v našem sportovním chatu se rozjela vášnivá debata mezi “dřepovacími nadšenci” a těmi, co vyměnili trendy za starý dobrý nordic walking. Upřímně, možná dám stativem víc naprázdno než na dřepovací výzvě, ale aspoň se vyhnu dlouhému čekání v čekárně na ortopedii…
Ale co když už vás koleno bolí?
Nejsem doktor, ale odbornice radí jedno: žádné hrdinství. Led, několik dní odpočinku, a pokud se stav nelepší, raději rychle k fyzioterapeutovi. V Praze je prý aktuálně měsíc čekání — tak na to nečekejte zbytečně dlouho.
Závěrem: Trendy nejsou lékaři. Naslouchejte tělu
Takže — jestli vám můžu poradit: fitness trendů bude tisíc a každý rok nový. Ale vaše kolena máte jen jedny (alespoň většina z nás). Nenechte si je “odtrendovat”, protože druhou šanci už nedostanete. Co vy — máte taky zkušenost s tímhle fenoménem? Nebo vám naopak dřepy pomohly? Napište do komentářů, ať v tom člověk není sám… no, vy víte.