Expert varuje: multitasking vám ničí kariéru víc než si myslíte

multitasking burnout czech office stress
Spread the love

na první pohled se zdá, že zvládat několik věcí najednou je superschopnost — hlavně v kanceláři. Mobil v jedné ruce, tabulka ve druhé a do toho hovor se šéfem přes sluchátka. Na papíře cool, v reálu… už méně. Nedávná studie z Brna mě ale fakt dostala: multitasking může snižovat produktivitu i o 40 %. Čtyřicet! Nevím, jak vy, ale mě to donutí něco přehodnotit.

stressed office worker multitasking computer smartphone

Proč multitasking vlastně nefunguje

Pamatujete, jak nám v 90. letech na školách tvrdili, že šikovní lidé zvládnou “i pět úkolů najednou”? Dnes už všichni vědci — od Prahy po Ostravu — přikyvují: je to mýtus. Mozek člověka prostě není nastaven na skákání z úkolu na úkol. Kdykoliv přeskočíme na novou činnost, mozek musí “přeladit”: vzniká tzv. switch cost. Výsledek? Víc chyb, víc stresu, nižší kvalita a… únava, která vás dostihne kolem čtvrtka (aneb proč vypadám ve Fitku jako zombie).

Co dělá multitasking s vaším mozkem (i kariérou)

  • Odbourává koncentraci — čím častěji přepínáte, tím méně se umíte “zakousnout” do hlubší práce.
  • Zvyšuje riziko vyhoření — měsíc zpátky mi kolega nevěřil, teď mi píše z nemocnice.
  • Kazí mezilidské vztahy — zkuste odpovídat na mail, když s vámi partner mluví; nefunguje to, fakt.
  • Snižuje kreativitu — tohle jsem tušil dlouho; když píšu článek a mezitím čtu zprávy, výsledek nestojí za nic.

Ironií je, že firmy často multitasking vyžadují (“musíte zvládat multitasking a být odolní vůči stresu”). Výsledek? Lidé píšou “rychlé” maily na tři části, komolí fakta a hlavně — nikdo není pořádně spokojený. Možná kromě toho, kdo ve firmě nikdy nemusel odpovídat na chat i mail současně…

young czech professional overwhelmed multitasking at work

Jak se z toho nezbláznit aneb konkrétní tipy z Čech

Nechci moralizovat. Ale osobně se mi hodně ulevilo, když jsem začal dělat věci po jedné — i když to působí “pomalé”. Kolegové z Plzně se v našem pracovním chatu dobře pobavili, když jsem si na měsíc vypnul notifikace. Ale za tu pohodu to fakt stálo.

  1. Dělejte si bloky práce — 25 minut na jednu věc, 5 minut pauza (tzv. Pomodoro). Vypadá to jak ze školy, ale fakt maká. Můj šéf se divil, jak rychle po obědě stíhám věci, když to tak dělám.
  2. Notifikace? Pryč! Nastavte si pevné časy na odpovídání na maily — třeba poledne a konec pracovní doby.
  3. Nebojte se říct NE. Manažeři často čekají, že rozdělíte svou pozornost. Ale zkuste někdy odpovědět “teď pracuji na jiném úkolu, ozvu se později”. Občas zírali.
  4. Vyzkoušejte metodu “single-tasking”: papírový to-do list, kde vždycky máte označený jen jeden úkol k řešení.

Možná mi řeknete, že “váš obor je jiný”. Nevím. Zažil jsem už marketing, IT i školství — fungovalo to všude. I když jsem si na začátku připadal, že něco zásadního “nestíhám”…

Pár reálných příběhů z kanceláří v ČR

Měsíc zpátky jeden známý z Brna přiznal, že po létech extrémního multitaskingu skončil na antidepresivech. Kolega z Liberce našel odvahu požádat šéfa o “tichý režim” dopoledne — a dnes má víc klidných klientů.
V našem týmu dáváme v pondělí ráno mobily na „letadlo“ aspoň na tři hodiny, a světe div se — šéf to nakonec pochopil. Možná máme prostě kliku…

Vždyť o to jde, ne?

Neexistuje dokonalý systém, který vás spasí. Ale někdy stačí drobný posun: vypněte na chvíli Messenger, zkuste pracovat “offline” a zjistíte, o kolik míň chyb uděláte.
vlastně je na tom kouzelné, jak jednoduše si můžete svůj pracovní den ulehčit.
Co u vás funguje? pište do komentářů. Možná vznikne český “hackbook” proti multitaskingu… nu, vy rozumíte.