Na půdě leží zaprášený tablet, co už ani děti nezajímá? Vyhodit je lákavé – tolik zbytečných věcí člověk doma fakt nechce. Ale než s ním zamáváte na rozloučenou, možná budete překvapeni, kolik toho ještě zvládne. Třeba ho proměnit v mozek vaší domácnosti. Nedávno jsme to ve firemním chatu řešili a teď si nejsem jistý, proč jsem to nezkusil už dřív…
Chytrý tablet místo ovladače? Není to sci-fi
Tablet, ještě před pěti lety hvězda obýváku — dneska problém navíc. Baterka drží sotva dvě hodiny, zbytečně velký, nový už stejně nepojede. Ale v tom je právě kouzlo: i hodně starý model můžete snadno oživit, pokud máte doma aspoň pár chytrých žárovek, termostat nebo Wi-Fi zásuvku.
Můj kolega z Plzně třeba pověsil úplně obyčejný Samsung Galaxy Tab na chodbu a teď z něj spíná světla, upravuje teplotu a hlídá termíny školních besídek — vše na jeden dotyk. Docela dobře vymyšlené, no ne?
Co s tím? Praktické tipy pro (téměř) každý tablet
- Chytrý ovladač domácnosti: Aplikace typu Home Assistant nebo SmartThings mají podporu i pro dost staré Androidy či iPady. Postačí Wi-Fi, základní Google účet a chvíle času. Po nastavení vše řídíte z tabletu – světla, zásuvky, termostaty nebo třeba i žaluzie.
- Digitální fotorámeček: Máte fotky z výletů, co leží jen v cloudu? Zapněte slideshow, nastavte tablet do stojánku – a máte originální dekoraci, co denně mění tvář.
- Kuchyňské centrum: Nevím, jak u vás, ale moje máma používá tablet v kuchyni na recepty, nákupní seznamy i jako minutku. Oblepte kryt fólií, ať ho nezničí olej, hotovo.
Samozřejmě, všechny funkce chytré domácnosti nezvládnou tablety podporovat. Ale začít se dá i s málem – chytrá zásuvka z Alzy nebo Lidl za pár stovek, tahle investice se vrátí radostí z funkčního starého krámu. A ano, chápu, že občas nějaká appka padá – starý hardware je holt rozmar. Ale tak, pořád lepší než vyhazovat…
Návod: proměna v centru domácnosti za 30 minut
Celý postup je vlastně banálně jednoduchý. Připojte tablet na Wi-Fi (případně obnovte tovární nastavení, jestli se seká). Stáhněte si Home Assistant (pro technicky zdatnější) nebo Google Home (pro ty pohodlnější – naštěstí už podporuje češtinu). Přidejte zařízení: žárovky, zásuvky nebo co dům dal.
- Nainstalujte a pusťte vybranou appku.
- Projděte průvodce a hledejte chytrá zařízení v síti.
- Přidejte widgety na hlavní plochu pro rychlý přístup.
- Tablet nabijte trvale a položte (nebo přilepte) na místo, kde ho budete potřebovat.
Za půl hodiny jedete. Já na tom ušetřil aspoň jedno dohadování doma o tom, kdo kde nechal zapnuté světlo… i když možná jsem měl prostě štěstí na kompatibilitu. U Apple iPadů doporučuju zkusit aplikaci AtHome Camera – některé starší kousky už App Store rádi nevidí, takže chce zkoušet, co zrovna pustí. No, a když nic – pořád může sloužit třeba jen na hodiny nebo počasí v předsíni.
[IMAGE2]czech home kitchen with old tablet as digital picture frame[/IMAGE2>
Recycle není jen trend – má smysl
Vážně, kolik z nás má v šuplíku krabičky, mobily, staré hodinky? Je škoda, když je vyhodíme zbytečně. Chytrá domácnost pro každého — to zní jako reklama, ale v praxi fakt funguje. Můj soused si přestavěl tablet od Sencoru na centrální meteostanici s aplikací Windy a není jediný v naší ulici, kdo si to nemůže vynachválit.
Není třeba investovat tisíce do nového zařízení a čekat, jestli bude stipendium na modernizaci domácího prostředí… vystačíte si s tím, co už doma stejně leží. A i když to není vždy pohodlné — někdy to prostě vypadá legračně, jak tablet s prasklým displejem hlídá vánoční světýlka — v tom je právě kouzlo recyklace obyčejných věcí.
Tak co s tím tabletem?
Dejte mi vědět, jestli jste našli ještě další využití, než jsem tu popsal. Anebo jestli fakt taková inovace doma nikoho nenadchla — možná máte lepší nápad, co s nepotřebnou elektronikou. V každém případě: zkusit to nic nestojí, maximálně trochu času. Víc takových malých domácích experimentů, které mají smysl. No, vy víte…