Ruku na srdce — kdo z nás někdy neřešil přehřátý telefon? před pár týdny jsem byl svědkem debaty v naší kanceláři: „Hele, když ti mobil pálí v ruce, dej ho na chvíli do ledničky!“ Zní to jednoduše — ale je to vlastně bezpečné? A co se s telefonem doopravdy stane? Možná to znáte: někdo měl při grilovačce na zahradě mobil v kapse, někdo mobil zchladil u zmrzliny… Výsledky nejsou vždy stejné, a někdy jde fakt o vteřiny. V článku se podíváme, proč tohle není úplně banální nápad a jak může skončit.
Proč to vlastně někdo dělá?
Letní vedra, přímé slunce nebo prostě hard-core pařba na mobilu. V těchto situacích stoupá teplota telefonu tak, že ho raději ani neberete do ruky. často slyším od kolegů: „Chlad v lednici je nejrychlejší lék — lepší než foukání nebo větrák.“ Argument je jasný: chladný vzduch sníží teplotu dřív, než se mobil stihne přehřát nad únosnou mez.
Jenže ono to není tak jednoduché. Moderní telefony obsahují nejen procesory a baterie, ale taky čipy citlivé na změny teploty. Náhlý přechod z +40 na +4 °C? To je slušný šok i pro zařízení, které přežije pád z osmnácti schodů v bytovce — od souseda to mám ověřené.
Co se děje s telefonem v lednici?
V první řadě je tu kondenzace. když dáte horký mobil do lednice, vnitřní vlhkost vzduchu v kombinaci s chladem udělá svoje: uvnitř telefonu se může tvořit mikroskopický „pot“. A voda v elektronice asi nechcete. Můj známý z Brna přišel tímhle způsobem o půlku svých letních fotek — a to je škoda, když vám v galerii zůstanou jen prázdné složky…
Další problém? Samotná baterie. lithium-iontové akumulátory nemají rády extrémy — ani horko, ani mráz. V chladu se „zpomalují“ chemické reakce uvnitř, což může znamenat rychlejší vybíjení nebo trvalé poškození. Nehledě na to, že některé modely začnou vypínat nebo varovat: „Teplota zařízení je příliš nízká.“ To už pak chcete raději vajíčka natvrdo než zamrzlý mobil.
Kdy je to opravdu průšvih?
Možná odoláte — jednou, dvakrát nic nestane. Ale pravidelným „chlazením“ elektroniky riskujete korozi desek (to už je spíš hra o nervy než o technologii), kondenzát v konektorech, nebo zkracování životnosti obrazovky. Opravy? v Česku počítejte klidně dva týdny a několik tisíc.
Existují bezpečnější alternativy?
- Vypněte zařízení a položte ho na stinné, dobře větrané místo (třeba parapet v kuchyni nebo dlaždičky v předsíni).
- Pokud spěcháte, lze použít ventilátor — nebo v krajním případě vzduch z klimatizace v autě. Ale žádné přesouvání do mrazáku nebo lednice!
- Nesušte, neprofukujte fénem, a hlavně neházejte telefon do ledové vody (ano, to už někdo fakt zkoušel).
Pokud už musíte telefon rychle zchladit, krátké přiložení ke studenému balíčku (třeba igelitka s kostkami ledu) může pomoci, ALE přes textil — nikdy přímo. Chce to trpělivost i trochu zdravého rozumu.
No a co vlastně můžete čekat?
Suma sumárum: telefon v lednici si koleduje nejen o ztrátu dat, ale v krajním případě i o nenávratné poškození. osobně doporučuji chladit s mírou — a hlavně mimo lednici, ideálně s vypnutým přístrojem. i když mě někdy láká riskovat, tentokrát radši dám na zkušenost.
A jak to vidíte vy?
V diskuzích na českých fórech občas čtu historky na téma „lednice zachránila můj mobil“ — i když, možná šlo o štěstí začátečníka… Jaké máte zkušenosti vy? Pomohl vám někdy chlad z ledničky, nebo přinesl spíš problémy? Dejte vědět do komentářů, nebo si článek uložte — nikdy nevíte, kdy přijde další tropická vlna.