Věděli jste, že ještě před třiceti lety byly role novin v domácím úklidu docela jiné než dnes? Vzpomínám, jak babička říkala: „Vezmi Lidovky a trochu octa a ty okna budou zářit“. Ale funguje to dnes — nebo byste raději sáhli po moderní mikrovláknové utěrce z DMka? Nedávno jsme to s kolegy v kanceláři rozebírali a názory byly všelijaké…
Proč vůbec zkusit noviny místo hadříku?
Možná patříte k těm, kdo se ptají: Proč bych měl špinit ruce papírem, když existují speciální utěrky na okna? No, upřímně — někdy člověka prostě štve, že nový hadřík nechává šmouhy a z mikrovlákna jsou po pár praních nevalné kousky. Noviny jsou po ruce, stojí pár korun, a ten šustivý potisk působí překvapivě účinně.
Zároveň, přecijen, ekologická stránka: použité noviny končí většinou v tříděném odpadu. Ale takhle jim dáte druhý život (i když možná jen na chvíli). Zní to trochu oldschool, ale u nás v Brně prarodiče tvrdí, že „nic nečistí zrcadla jako starý Deník“.
Jak to vlastně funguje?
V papírové debatě jde o dvě věci: povrch a tisková čerň. Struktura novinového papíru není hladká jako utěrka — jemně brousí a sbírá mastnotu. Tisková barva (tohle mi vysvětloval soused, co dělá v tiskárně) má lehce lešticí efekt, takže můžete dostat extra lesklý výsledek. Překvapivě, noviny šmouhy skoro nedělají, pokud použijete opravdu staré — čerstvé můžou pustit barvu. doporučuji tedy zastrčené výtisky (alespoň měsíc v polici).
Mytí krok za krokem
- Připravte si směs vody a octa (poměr cca 3:1, ocet klidně od Almy, funguje stejně jako Heinz).
- Rozstříkejte na okno, můžete použít jakýkoliv rozprašovač — já mám obyčejný ze starého Ironu.
- Zmačkejte noviny do koule — nedělejte plochý ubrousek, fakt funguje lépe tahle metoda.
- Krouživými pohyby setřete nejprve špínu, poté vyleštěte suchým kusem novin do „sucha“.
- Pro přízemní okna doporučuji starý ručník pod, noviny pouští drobky.
Praktické postřehy a menší zádrhele
Mám pocit, že na menších panelákových oknech to funguje překvapivě dobře. Velká francouzská okna — lepší kombinace s gumovou stěrkou. Noviny se rychle trhají, takže je nutné párkrát začít „od píky“. Jedna věc: pokud máte citlivé ruce, nasadťe si rukavice. Tiskařská barva může mírně špinit prsty (ale nic tragického).
A ještě něco — nezkoušejte to na moderních plastových lištách, hlavně bílých! Moje máma to odnesla šedým flekem, a to už nikdy nesmyjete… Možná to je spíš pro starší dřevěné rámy. No, vy jste varováni.
Je čas to zkusit?
Nedělám si iluze, že noviny konkurují profi systémům. Ale ve chvíli, kdy chcete rychle, levně a bez zbytečné chemie vyleštit pár skel, proč ne? A pro mě takové mytí je trochu retro zážitek — skoro cítím vůni staré tiskárny a slyším, jak v rádiu hraje Impuls… možná jsem prostě sentimentální.
Kor, když někdy utěrky prostě nefungují. Zkuste to — možná vás překvapí výsledek, možná rovnou noviny vyhodíte. každopádně, napište mi, jak to dopadlo, nebo jestli máte lepší fígl! Víc hlav, víc ví, jak se říká — a čistých oken není nikdy dost.