Kolikrát vás napadlo, že vaše mikina ztrácí tvar, ručníky se už nezdají tak savé a sportovní oblečení nějak smrdí i po vyprání? Taky jsem si říkal — může za to fakt jen stáří látky? nedávno jsme v našem firemním chatu narazili na jedno dost překvapivé téma: aviváž, kterou Češi používají skoro automaticky, není tak nevinná, jak se zdá. A upřímně, možná děláte stejné chyby jako já.
Proč je aviváž tak populární — a v čem tkví problém?
Takhle — kdo by neměl rád hebké ručníky a voňavá trička? Obchody nás bombardují novými vůněmi, reklamy slibují „výjimečnou jemnost“. V roce 2023 jsem zkusil aviváže snad všech místních značek — Bref, Coccolino, Lenor… Ale až když mi sousedka řekla, že má po aviváži úplně gumové ponožky, začal jsem se trochu pídit.
Fakta: aviváž funguje díky látkám, které obalí vlákna — oblečení je měkčí, ale taky uzavřené jako v kokonu. Podle nedávné studie Masarykovy univerzity už půlka Čechů nečte etikety, kde často přímo stojí, že na funkční nebo mikrovláknová vlákna se nesmí používat vůbec.
Kdy aviváž napáchá nejvíc škod?
Co mi mamka vždycky říkala: „Na ručníky a utěrky žádnou aviváž nedávej.“ Vždycky jsem si myslel, že přehání. Ale realita? Ručníky po aviváži méně sají a rychleji zatuchnou. Stejně tak sportovní a outdorové oblečení — aviváž ničí membránu, snižuje prodyšnost, a občas se stane, že drahá bunda začne téct při prvním dešti.
- Sportovní materiály — ztráta „funkce“, rychlejší opotřebení
- Mikrovlákno — místo ultra savosti dostanete klouzavou “lapačku prachu”
- Dětské věci — alergie, podráždění kůže (hlavně u miminek)
- Ručníky a utěrky — minimum savosti, sklony ke zatuchnutí
- Péřové bundy a spacáky — ztrácí loft, izolace se slepí
Co radí odborníci (a co jsem ověřil na vlastním prádle)?
S kýmkoliv ze známých jsem o tom mluvil — každý měl jinou zkušenost. Někteří nedají bez aviváže ani ránu, jiní přísahají, že je to zlo. Já zkusil jednoduchý experiment: měsíc jsem prál ručníky, sportovní trička a ložní prádlo bez aviváže, jen s octem (starý trik mojí babičky). Výsledek? Ručníky zase začaly sát, termoprádlo nesmrdělo, ložní prádlo bylo měkké i bez silné parfemace. Samozřejmě — možná mi jen hrálo do karet tvrdší voda v Brně…
Napadlo mě se i zeptat kolegyně, která dělá v čistírně: „Aviváž je hlavně marketing. Na vlnu, funkční textil, dětské oblečení úplně zbytečná.“
Jak tedy (ne)používat aviváž, abyste si neškodili?
- Vždycky čtěte etiketu na oblečení. Hlavně u sportu, vlny, mikrovlákna.
- Na ručníky, utěrky, dětské věci — aviváž vynechte úplně.
- Pokud už musíte, dávejte méně, než doporučuje výrobce (většina lidí to přehání)
- Nahraďte aviváž octem — odstraní zbytky prášku i zápach, oblečení nezatíží
- Občas vyčistěte zásobník na aviváž — zůstávají tam fakt nechutné usazeniny
Vyplatí se aviváž vůbec používat?
Asi záleží, jaké máte oblečení a životní styl. Pro běžné prádlo může aviváž usnadnit žehlení a dodat měkkost. Ale na většinu funkčních/moderních materiálů platí — čím méně chemie, tím lépe. Nedivte se, až vám nové sportovní legíny přestanou sát pot nebo koupací plášť bude „klouzat“ po mokré kůži.
Vlastně je to jednoduché: menší dávky, častěji bez aviváže a zalovte v paměti na rady vašich rodičů. v našem paneláku se to teď docela řeší… i když možná je to jen brněnský fenomén.
Na závěr…
Zkuste si týden prát bez aviváže — a pozorujte rozdíl. Možná budete překvapeni, ale možná vám prostě sedí voňavé prádlo. napište mi do komentářů, jaké triky na praní znáte vy, nebo co vám fakt nefungovalo. Vždycky mě baví číst, jak to mají jinde…