Čisté tričko, bílá košile – znáte to… a pak stačí jedno kafe na poradě nebo kečup u stánku pod Vyšehradem a skvrna je na světě. Jasně, existuje tisíc komerčních prostředků, jenže upřímně – kdo by chtěl pořád utrácet? Nedávno jsme s kolegy řešili, že ocet vyhrává na plné čáře a stojí pár korun. Možná si říkáte, jestli je to vůbec pravda… Tak pojďme to rozebrat trochu blíž.
Proč právě ocet – a funguje to i na staré fleky?
Ocet se v českých domácnostech používá odjakživa nejen na okurky. Překvapilo mě, kolik z nás ho doma přehlíží i když stojí v regálu vedle mouky. Jeho kyselost totiž dokáže rozbít organické nečistoty – a to jak od jídla, potu, tak třeba i od trávy. Samozřejmě, na fleky od motorového oleje bych možná vytáhl něco silnějšího (přeci jen soused Mirek s tím jednou zápasil a nic moc), ale na běžné skvrny z oblečení je ocet geniální.
Jak na to prakticky – návod krok za krokem
Jednoduchost je v tomhle případě nejlepší kámoš. Není potřeba žádná laboratoř.
- Navlhčete skvrnu studenou vodou (teplá ji může zafixovat víc, to říkala i máma…)
- Naneste na flek lžíci obyčejného kvasného octa, můžete klidně použít houbičku nebo hadřík
- Nechte působit 10–15 minut – čas si klidně dejte timer na telefonu, měsíc zpět jsem to protahoval a bylo zbytečné
- Poté důkladně vypláchněte vodou, ideálně studenou
- A když ani tohle nepomůže, smíchejte ocet s jedlou sodou. Tuhle kombinaci doporučuje všude moje kolegyně Eva – jednou zachránila své oblíbené šaty, které „vylila“ vínem na letním festivalu u Vltavy.
Ocet – nejen na skvrny, ale i na zápach
Může to znít zvláštně — ocet má přece svůj dost výrazný pach. Jenže chemicky neutralizuje i odér z potu nebo plísní v textilu. V našem paneláku jsme to s kamarádem zkoušeli na utěrky, které byly ve společné prádelně a už „voněly“ po všem možném, jen ne po čistotě. Výsledek? Povětšinou paráda, i když občas prádlo první den mírně voní po octu. Ale do druhého praní je to pryč.
Šetříte peníze i planetu
Když si vezmete ceny reklamovaných odstraňovačů skvrn, často přesahující sto korun za lahvičku, pochopíte, proč mi naše babičky přijdou někdy chytřejší než Google. Ocet je ekologický, nezanechává za sebou mikročástice a můžete ho bez obav nalít do odtoku.
A jo — uznávám, na samet nebo vlnu bych ho raději nezkoušel, někdo v našem sdíleném chatu na Facebooku psal, že mu to zničilo svetr. Ale na bavlnu, len nebo ručníky je to sázka na jistotu. Vždycky je dobré zkusit nejdřív malý kousek „zašitý“ dovnitř.
A co vy? Máte lepší trik?
Třeba máte své osvědčené domácí fígle, o které byste se rádi podělili. Pište mi dolů do komentářů — nikdy nevíte, koho to zachrání před trapasem na dalším rodinném obědě. V každém případě — pokud se vám doma válí láhev octa a hromádka oblečení se skvrnami, víte, co dělat.
Vlastně — znáte někoho, kdo by tohle ocenil? Pošlete mu tenhle článek. Některé triky jsou právě v té jednoduchosti nejlepší… no, vy víte.