Co se stane, když přestanete dělat seznam úkolů? Překvapivý výsledek

czech person throwing away to do list
Spread the love

Seznam úkolů je váš talisman produktivity? Nejste sami. Ale představte si den bez TO-DO listu. Žádné odškrtávání ani pocit, že nestíháte. Když jsem o tom nedávno četl u kolegy na Twitteru, rozhodl jsem se to zkusit taky – a mimochodem, kolega prý už měsíc žije bez jediného seznamu a… Chce se mi říct „má život zpět“. Skoro jsem mu to nevěřil, ale zvědavost zvítězila.

První den bez úkolů: Chaos, nebo úleva?

Asi prvních pár hodin jsem měl pocit, že mi něco chybí. V hlavě mi běžely „měls zavolat zubaři“, „psát článek o vinařství v Mikulově“ — ale žádný papírek na stole. Volnost, trocha paniky. Kolegyně v kuchyňce zrovna říkala, že si poznámky píše i na sáček od rohlíků — „Pro jistotu, co kdyby mozek selhal.“ Jenže, mozek fakt neselhal. Některé věci jsem zvládl i bez checklistu a upřímně, pár jsem si s chutí pustil… prostě z hlavy.

forgetting todo list czech office chaos

Opravdu uděláte méně?

Čekal jsem, že produktivita půjde dolů. Ve skutečnosti — minimálně za sebe — odepsal jsem hlavně úkoly, které mě stejně nebavily. V práci i doma. Mnohdy jsem automaticky dělal to, co bylo nejdůležitější, protože pálilo nejvíc. Můj soused, jinak puntičkář, mi v pátek říkal: „Hele, když nemáš seznam, začneš sám od sebe řešit věci, které vlastně chci řešit.“ A něco na tom je.

Co se změní psychicky?

  • Méně úzkosti. Nepřipomíná vám každých deset minut mobil, že ještě musíte nakoupit, napsat, zavolat?
  • Více flexibility. Když mě kolega pozval neplánovaně na oběd na Anděl, šel jsem — nebál jsem se, jestli mi „kvůli tomu nevypadne“ nějaký řádek ze seznamu.
  • Lepší paměť? Mám pocit, že mozek začal fungovat pružněji. Ale může to být tím, že si víc vybírám, čemu věnuju pozornost.
  • Pocit svobody. Vážně. Žádný tlak nepopsaného papíru na stole.

Tipy, pokud to chcete zkusit taky

  1. Nastavte si maximálně tři hlavní priority na den – bez zapisování.
  2. Vše ostatní berte jako bonus: pokud něco „zapomenete“ a ono to nebylo tak důležité, je to v pořádku.
  3. Pokud se bojíte, že zapomenete něco fakt klíčového — nastavte si jen jednu připomínku v mobilu. Samostatnou.
  4. Pozorujte své reakce. První dny jsem měl v hlavě docela šum, ale pak to ustalo — mozek si najde cestu.
  5. Když pocítíte chaos, můžete se k TO-DO listu na chvíli zase vrátit. Nikdo vás nehodnotí.

relieved worker no checklist modern czech

Pro koho (NE)funguje?

Moje máma říká: „Bez seznamu bych nevěděla, co peču k Vánocům.“ Jasně, jsou situace (větší projekty, svátky, rodinné oslavy), kde papír nebo poznámky v mobilu pomohou. Ale u rutinních denních věcí — plánujete oběd, nákup, úklid — je to někdy spíš berlička, která víc svazuje než pomáhá. Nechci tvrdit, že to bude fungovat všem — pro někoho je rutina TO-DO listů bezpečná zóna. Ale možná právě proto stojí za to zkusit to jednou zbourat…

Závěr: Co jsem zjistil (a pořád nevím)

Všimli jste si někdy, kolik věcí uděláte jen proto, že jsou na seznamu? Možná jich polovina vůbec nemusí být… Každý den bez seznamu je trochu nejistota — ale zároveň i možnost brát život „teď a tady“, víc si všimnout drobností. Možná mi to jednou ztroskotá — ale zatím mě nová volnost baví víc než stres odškrtávání. Zkuste to — a napište, jaký jste měli první den bez TO-DO listu vy. Nebo to vůbec nefunguje? V našem firemním chatu už jsme si na tohle téma vyměnili pár docela ostrých názorů — tak se přidejte taky. Vlastně… jak to řešíte vy?