Pamatujete si ještě, jak babička přísně ukládala výplatu “na spořák”? Spořicí knížka patřila k základní výbavě každé domácnosti — dnes ji ale v peněžence mladých Čechů hledáte marně. Lednový průzkum ČSÚ ukázal, že zájem o tento kdysi “nepotopitelný” produkt padá rychleji než ceny lyžařských zájezdů na začátku března. Ale proč se to děje? A jak vlastně mladí Češi šetří peníze v roce 2024? Na to jsem se snažil přijít — i když možná úplně na všechno odpovědět neumím…
Ne tak dávno kralovala spořicí knížka všude
Možná to znáte — stačilo přijít do kterékoliv pobočky České spořitelny, dostali jste decentní modrou knížku s natištěným jménem a pocitem bezpečí. Moje máma říkala, že lepší úrok než na spořáku prostě neseženete. Tohle platilo někdy do roku 2010 — pak se začalo všechno měnit. dnes se v našem chatu v práci mladší kolegové smějí, že “spořák je pro boomery”. A něco na tom je…
Proč spořicí knížky skončily v šuplíku?
- Úroky, které nestíhají inflaci. To není tajemství — posledních pár let se na spořicím účtu zhodnocení pohybuje spíš kolem nuly, zatímco ceny rohlíků letí nahoru.
- Doba čekání. Peníze si často nemůžete vybrat hned, což v době instantních převodů mezi bankami působí jako zbytečný relikt minulosti.
- Digitalizace životního stylu. Téměř vše řešíme on-line, takže běhat s papírovou knížkou do pobočky… kdo na to má nervy?
Pravda, setkal jsem se s paní, která pořád nosí spořitelní knížku v kabelce. Prý je to “pro jistotu”, ale když jsem se ptal, kolik na ní vydělá, jen pokrčila rameny.
Jak teď mladí Češi spoří? Tři trendy, které mě překvapily
Možná překvapí i vás, jak rychle se návyky změnily. Zjišťoval jsem v okolí (kolegové, kamarádi, i na Twitteru), kde své volné peníze parkují lidé pod 35. Tady jsou tři nejčastější odpovědi.
- Investiční aplikace — Fondee, Portu, Revolut, ale i klasické e-banky. Nakupovat ETF už není jen pro “finanční koumáky” v obleku. Moje kamarádka z Brna mi nedávno říkala, že dřív netušila, co znamená “diverzifikace portfolia”, teď to má v mobilu za 5 minut.
- Kryptoměny a P2P platformy — jasně, trochu risk, ale odvážnější (třeba můj mladší bratr) už občas dávají pár stovek měsíčně do Bitcoinu nebo půjček. Neříkám, že to funguje vždy bezpečně — ale pro část generace Z je to běžná rutina.
- Běžný účet s vysokým úrokem — banky jako Air Bank, Moneta nebo nováčci typu UniCredit umějí dát aspoň 5 % na spoření a zároveň držet peníze kdykoliv po ruce. Známá z Ostravy říká, že “zmáčkne dvě tlačítka” a peníze jsou jinde — žádná fronta na pobočce.
Co funguje? Co mě fakt překvapilo
Prošel jsem i pár diskuzí na Redditu a foru Finexpert — a i když existuje menší skupina, co stále fandí spořáku („alespoň něco jistého“, píší), většina lidí pod 30 volí kombinaci. Týden zpátky jsem viděl, jak kolega přeposlal výplatu částečně do portfolia, částečně na běžný účet — zbytek do krypta. Bez koukání na “staré zvyky”. Největší překvapení? Téměř nikdo už neřeší “proč bych měl spořit,” spíš se všichni ptají “kam to uložit efektivně.”
Na co si dát pozor a co je dobré vědět
- Poplatky u investičních platforem — někdy “schované”, takže mrkněte raději dvakrát
- Krátkodobé výběry — ideál je mít finanční rezervu dostupnou do tří dnů (na to myslím často… loni v létě mi padla pračka, a čekat týden by bylo peklo)
- Pozor na “módní vlny” — třeba NFT už pár lidí o peníze připravily, to fakt není pro každého
někdo mi bude tvrdit, že “za komunistů bylo líp”, protože spořicí knížkou se nikdy neprodělalo. nevím… v době instantních převodů a TikTok tipů na investice je prostě jiná realita.
Co bude dál? Těžko říct, ale už se nevrátíme
Možná nové generaci někdo vymyslí spořící knížku v digitální podobě, ale papírová, s potištěným jménem, je prostě minulostí. Fakt je, že možností je dnes víc než kdykoli předtím — stačí jen najít, co vyhovuje vám a nebát se vyzkoušet novinky, klidně nejdřív s drobnou částkou. Vlastně v tom máme volnou ruku, takže je škoda ji promarnit. Ještě nevíte, kam uložit peníze na dovolenou? Napište do komentářů, co funguje vám — rád se inspiruju.