Věděli jste, že síťový router může ovlivnit nejen sílu vašeho Wi-Fi signálu, ale prý i pohodu vaší domácnosti? Minimálně to říkají příznivci feng-shui a moje kolegyně – ta minulý týden při kafi tvrdila, že změnila umístění routeru a přestaly ji bolet záda. náhoda, nebo něco na tom skutečně je? Tak jsem to zkusil na vlastní kůži a teď vám povím, jak to celé dopadlo.
Proč by router měl mít svoje feng-shui místo
Když jsem se do toho ponořil (no dobře, spíš když jsem si chtěl zlepšit pokrytí v ložnici), zjistil jsem, že podle zásad feng-shui je v domácnosti důležité rozložení energií. A protože router je zdroj „neviditelné energie“ – elektromagnetických vln –, měl by stát na správném místě. Prý ideálně uprostřed bytu, dál od rohů, kovových věcí nebo od kuchyně (to jídlo prý Wi-Fi nesvědčí, říká moje mamka, ale ta má mikrovlnku ještě z devadesátých let).
A teď to hlavní: podle některých zdrojů umístění routeru podle feng-shui může údajně ovlivnit nejen vaše soustředění, ale i atmosféru a dokonce spánek. trochu mi to přijde přitažené za vlasy, ale dát ho na skříň a posunout od topení zvládnu.
Jak jsme router přesunuli podle feng-shui – praktický návod
- Vyberte místo ideálně uprostřed bytu (my máme panelák v Brně, takže přes chodbu do obýváku).
- Vyhněte se rohům, kovovým poličkám a hlavně elektronice jako je televize nebo mikrovlnka.
- Ať router “vidí” na většinu místností – zeď ze škvárobetonu v koupelně rozhodně není cesta…
- Pokud máte možnost, router na vyšší poličku – signál jde pak opravdu líp. Zní to nudně, ale chce to ověřit na vlastní rychlosti.
- Snažte se kabely uklidit do lišty nebo za nábytek, aby nenarušovaly proudění „energie“ (nebo aspoň nevypadaly jako chobotnice).
Výsledky experimentu – podivné detaily i reálné zlepšení
Upřímně? První den nic moc – kromě toho, že celá rodina nadávala, proč jsem vlastně šoupal nábytek kvůli “čínskýmu nesmyslu”, jak pronesla moje sestra. Ale po pár dnech jsem si všiml, že v pracovně fakt Wi-Fi neklesá při videohovorech a v ložnici konečně zmizely výpadky. žádný magický pocit štěstí se nedostavil, i když možná mi bylo v pokoji tak nějak útulněji… nebo to bylo tím, že jsem konečně vysál pod postelí.
- + Signál stabilnější (ne o světelný rok, ale znatelně)
- + Méně zadrhávání Netflixu při deštivém odpoledni
- – Kus volné zásuvky pryč – musel jsem tam zapojit prodlužovačku
- – Manželka mi posunula fíkus na zem, “aby proudila energie” – teď se bojím, že ho zakopnu
[IMAGE2]router placement home improvement czech apartment[/IMAGE2>
Vyplatí se to vůbec?
Asi nejde čekat zázraky – pokud máte doma špatný internet, ani tisíc let stará feng-shui moudrost signál nespasí. Ale jako bonus k osvěžení prostoru nebo přípravě na jarní úklid tohle přesouvání routeru docela funguje. můj soused Petr si takhle vylepšil wifinu v dílně a tvrdí, že i jeho pes teď v noci méně štěká. Možná náhoda…
A upřímně, i bez hluboké víry – když vás štve vypadávající připojení, tahle metoda vás nestojí ani korunu navíc. zkuste si doma “fengu-šujovací” pátrání sami a dejte mi do komentářů vědět, jestli u vás byla taky nějaká změna. nebo jestli váš router už dávno bydlí vedle kaktusu na chodbě. V každém případě, změna někdy neuškodí — a možná vás překvapí.
Všechny triky nemusí fungovat na každého, to je jasné. V našem chatu ale už debata běží druhý den… no, uvidíme za měsíc.