Minulý týden jsem zjistil, že mi telefon pálí do ruky skoro jako hrnek s čerstvou kávou. Nepřeháním – v tramvaji jsem se vážně divil, jestli ho mám schovat, nebo si z něj rovnou opéct toast. Možná to znáte taky. Ale proč se to vůbec děje a co s tím udělat, aniž byste volali servisu nebo sypali telefon do rýže?
Co způsobuje přehřívání telefonu?
První, co mne napadlo – chyba bude asi někde mezi displejem a baterií. Ale věc je složitější. Podle Honzy, technika z jednoho servisu v Brně (zná každou pihu na každém iPhonu ve městě), jsou nejčastější důvody tři:
- Náročné aplikace — Mapy.cz, TikTok, nebo mobilní hry spustíte pár minut, a výkon jde na plno.
- Prostředí — Telefon necháte na slunci nebo pod polštářem. Tohle mi vždycky komentuje moje máma: „nejezdi s tím mobilem do sauny“.
- Chyby v softwaru — Přehlížené aktualizace systému způsobí, že běží procesy na pozadí, které by ani běžet neměly.
Možná jsou to banality, ale v kombinaci už přijdete o procenta baterie i náladu. V našem týmovém chatu řešíme každý týden aspoň jednoho „vařeného mobilního pacienta“. A nejlepší — často je řešení otázkou několika minut.
3minutové řešení od technika z praxe
Přehřátý telefon není výjimečnost, ale pokud se chová jako vaflovač, je čas jednat. Vyzkoušejte tento jednoduchý postup — většině známých, včetně souseda od vedle, to pomohlo.
-
Zastavte všechny aplikace
Posuňte prstem a zavřete vše, co běží na pozadí. Mapy, Messenger, hry. Mobil potřebuje klid. -
Vyjměte kryt a položte telefon na chladnější plochu
Kryty od Alzy sice vypadají cool, ale drží teplo. Jděte k oknu – parapet často chládne i v létě. -
Zkontrolujte aktualizace a vypnete zbytečné funkce
Stará aktualizace nebo zapnuté Bluetooth/Wi-Fi i když je nepotřebujete? Rychle vypněte. Aktualizujte systém, někdy to je otázka dvou kliků.
[IMAGE2]mobile phone update settings[/IMAGE2>
Většinou během tří minut teplota klesne na normál. Jasně, možná budete pár minut bez notifikací, ale riskovat uvařenou baterku fakt nejde.
Kdy už je třeba navštívit servis?
Nějakých pár stupňů nad normál je v pohodě, to je prostě život. Pokud se ale telefon hřeje stále — i když ho nepoužíváte, nebo vás pálí do ruky už při volání, zbystřete. Může jít o vadnou baterii nebo chybu ve výrobě. Technik z Datartu mi kdysi říkal, že častější přehřívání často vede k nafouknuté baterii. A to už není sranda — může být i nebezpečné.
Výměna baterky vyjde dneska (červen 2024) na cca 600 až 1200 Kč podle značky. A upřímně – někdy je lepší investovat, než zažívat mikroinfarkt při každém nabíjení.
Co nedělat, pokud se telefon zahřeje
- Nedávejte ho do lednice (!), teplotní šok akorát uškodí elektronice.
- Nepoužívejte rychlonabíječku, pokud je mobil už horký – zhoršíte situaci.
- Nepoddávejte se panice. Ve většině případů pomůže jednoduchý „restart“ a chvilka bez aplikací.
Nedávno jsem v tramvaji slyšel někoho, jak radí: „Stačí telefon obalit mokrým hadrem“. To prosím nezkoušejte — tak akorát riskujete, že zničíte displej i baterii.
Na závěr
Telefony prostě umí topit, hlavně když jim to usnadníme — spouštěním deseti aplikací naráz a schováváním pod polštář. Ale většinu potíží často zvládnete vyřešit sami, a to během dvou, tří minut. Vlastně je to až směšně jednoduché — a teprve až když to nezabere, má smysl volat profíkům.
Máte nějakou vlastní „záhřívací historku“? Napište ji do komentářů, ať si ostatní můžou povzdychnout, že v tom nejsou sami. Však víte, jak to chodí…