Věříte tomu, že se dokážete uklidnit během jedné jediné minuty? Možná to zní jako sliby fitness influencerů, ale čtěte dál – minimálně mě to včera v kanceláři zachránilo. O dýchání se mluví často, málokdo to ale skutečně zkouší. přiznávám, sám jsem byl skeptik, ale během posledních měsíců jsem objevil, že když vám šéf volá už po druhé před obědem, rychlá dechovka někdy dělá víc než kofola na stojáka.
Stres v práci: Proč nás to pořád drtí?
Když se na nás hromadí deadliny a kolega zase poslouchá playlist devadesátek naplno, tělo reaguje celkem předvídatelně: napjaté svaly, zrychlený tep, mizerná koncentrace. Moje kamarádka z Brna si na to prý pořídila masážní míček, ale nějaké pořádné vydechnutí funguje často líp (a je zdarma). Podle loňského výzkumu Masarykovy univerzity víc než polovina Čechů přiznává, že bývá ve stresu denně – takže v tom nejste sami, no.
Proč (a jak) správné dýchání opravdu pomáhá
Možná jste slyšeli o technice „box breathing” — používají ji prý i piloti. Základ je jednoduchý: dýchání ovlivňuje nervový systém, zpomaluje srdeční tep a dává tělu šanci si odpočinout, i když sedíte zrovna v open spacu s vůní instantní kávy ve vzduchu. Vlastně, naše babičky říkaly „napočítej do deseti a zhluboka se nadechni”, což asi není náhoda.
- Nádech nosem na 4 vteřiny – ideálně s narovnanými zády (i na staré židli z Ikey to jde)
- Podržte dech 4 sekundy – nekoukejte na mobil, prostě vydržte
- Výdech ústy na 4 sekundy – pomalu, žádný spěch
- Pauza 4 sekundy – a znovu
Tenhle cyklus udělejte čtyřikrát – máte minutu. Zkoušel jsem to poprvé cestou v tramvaji na Hlavní nádraží po náročném ránu, a vážně jsem pocítil změnu. Nečekejte zázraky, ale napětí v ramenou povolilo a v hlavě se rozjasnilo. Pravda, občas mě kolegové podezírají, že usínám, když zavřu oči — ale raději být spokojený zombie než večně mrzutý robot, ne?
Kdy dýchací techniku použít (a kdy fakt ne)
Ideální je vytipovat si momenty, kdy vás stres chytá nejčastěji. Mně osobně zachraňuje nervy před poradou (a občas i po obědě, když přijde blok pracovního výkonu — víte, jak se člověku nechce…). znám lidi, kteří si dají mini-dýchání před telefonátem s klientem nebo před odpovědí na náročný e-mail. Nedávno jsme o tom debatovali v týmu a kolega navrhl dýchat i při čtení výplatní pásky. Má to cosi do sebe.
Ale — to taky neplatí na všechno. Pokud se objeví úzkost nebo panika, je lepší zavolat odborníkovi. Jako první pomoc na běžný stres ale dechová minuta funguje dost dobře.
Tipy pro lepší efekt (aneb jak neumřít nudou uprostřed minuty)
- Zkuste zapnout klidnou hudbu z playlistu „klidné ráno” ze Spotify – nebo i šumění Vltavy, pokud vás uklidňuje voda
- Nikdo nekontroluje, jestli přesně počítáte vteřiny – klidně zkraťte nebo prodlužte interval podle toho, co vám sedí
- Pozor na horký kafe – posledně jsem to zkusil ihned po doušku a byla z toho malá katastrofa (úchytka šálku stále lepí :-D)
A pokud cítíte, že vám nestačí jedna minuta, nikde není psáno, že nemůžete přidat druhou, nebo aspoň krátkou procházku kolem baráku (v Praze třeba šup na náplavku, v Brně klidně na Špilas).
Vlastní zkušenost? A pár slov na závěr…
Nevím, jestli dechová cvičení spasí celý svět, ale na můj ranní sprint tramvají číslo 9 mají vliv. na minulém firemním meetingu už jsem byl o fous klidnější – i šéf si všiml, že jsem přestal pošťuchovat tužku. Takže to doporučuji zkusit. V nejhorším získáte o minutu klidu víc, v nejlepším třeba najdete metodu, která vám zachrání nervy před dovolenou.
Zkuste si dnes najít tu jednu minutu. Jak vám to zabralo? Dejte vědět v komentářích – nebo aspoň sdílejte v práci, pokud máte kolegu věčně na rozpacích. A pokud ne, tak si to zkuste jen tak pro sebe… v podstatě, nic vás to nestojí.