Co se stane, když přestanete mýt vlasy každý den? Výsledek překvapí

day three unwashed hair natural look czech woman man
Spread the love

Na první pohled bláznivá představa – nechat šampon několik dní v koupelně odpočívat. Přesto se o tom v poslední době v našem městském chatu čím dál častěji mluví. Někteří lidé tvrdí, že jim vlasy vysloveně „rozkvetly“, jiní trpělivě čekají na zázrak. Stojí vůbec za to to zkusit? Nedávno jsem si řekl, že do toho půjdu taky – a světe div se, některé výsledky by mi mělo někdo prozradit dávno…

Proč jsme zvyklí mýt vlasy každý den?

Pravda, česká voda často není nejměkčí a smog ve větším městě umí vlasy pěkně potrápit. Od mala nám vštěpovali, že čistota je půl zdraví — a tak běháme do sprchy hned, jak kštice začne trochu plihnout. Jenže moje známá z Ostravy říká, že tohle je převážně „městský mýtus“. V přírodě (nebo na vesnici, žejo) si lidé umývají vlasy, když opravdu potřebují – ne protože jim to připomene reklama na Head&Shoulders.

Co se ve skutečnosti stane, když s tím přestanete?

  • Prvních pár dní chaos — vlasy můžou být mastné, někdo říká až „splihlé jako po karanténě“. Je to normální: pokožka pořád čeká na šampon a produkuje maz, jak je zvyklá.
  • Pak překvapení — většina kamarádek (a taky já) zaznamenala, že mastnota i lupy začaly mizet samy od sebe. Možná tělo prostě přestalo panikařit.
  • Zmizí svědění — a to je za mě obří změna. Na minulý týden si pamatuju, že jsem si za den stokrát projížděl vlasy rukou, svědění bylo pryč.

woman day two hair natural casual czech

Samozřejmě, ne každý to má stejně. V našem firemním Slacku jsme to řešili a kolegyně s jemnými vlasy musely přejít na mytí obden. Asi to fakt chce najít svůj rytmus.

Pro koho je „no-poo“ metoda (ne)funguje?

Nemusíte jít rovnou do extrému a mýt vlasy jen octovou vodou. U někoho to ale zvlášť v zimě nebo během pylové sezony opravdu nefunguje. Nejhůř nesou takové experimenty lidé s velmi jemnými vlasy nebo ti, kteří pracují venku. Moje máma např. říká, že na chalupě vydrží klidně dva týdny, ale po návratu do Brna už pátý den hlásí „bad hair day“.

[IMAGE2]young man third day hair urban czech street[/IMAGE2>

Expert ze salonu v Karlíně mi potvrdil, že pro normální a suché vlasy je tohle „odvykačka“ spíš přínos. Pro mastné typy vlasů je třeba být opatrný. Jinak řečeno: experimentovat pomalu a sledovat, co se děje. někdy pokožka potřebuje týden, někdy měsíc.

Co vám pomůže přežít první týdny?

  • kupte si suchý šampon (známé značky jako Batiste nebo český Alpa dělají zázraky)
  • zkuste mírné rozčesávání místo častého mytí – pomůže rozprostřít maz po celé délce vlasů
  • dejte pozor na čepice a helmy – v horku nebo pod čepicí mastnota rychleji stéká ke kořínkům
  • zkuste střídavě oplachovat vlasy jen teplou vodou, bez šamponu

Taky mě překvapilo, že některé stylingové přípravky (hlavně ty silnější gely) je často potřeba vyřadit. Nebo alespoň hodně omezit — jinak se líp drží v šamponových zbytcích.

Proč se vůbec do experimentu pustit?

Vedle úspory šamponu můžete čekat silnější a lesklejší vlasy (teda pokud vydržíte pár týdnů). Pokožka má šanci se zregenerovat — a vlastně vás začne méně trápit padání vlasů i svědění. No a v neposlední řadě: ráno můžete o 10 minut déle spát — což je pro spoustu lidí v Praze důvod sám o sobě.

Vlastně docela sranda, kolik z nás se bojí vlastního odrazu, když vlasy neumyjí každý den. I mezi známými už si však všímám změny – někdy i „bad hair day“ vypadá přirozeněji než ta standardní, umytá mastnota.

Tak co, zkusíte to?

Možná budu v menšině, ale mám pocit, že není potřeba řídit se ideálem z instáče. Vlasy nejsou chyba, když nejsou dokonale nadýchané. Třeba se mi to za měsíc omrzí — ale zkusit to fakt stojí za to. A co vy? napište do komentářů, jak to máte vy — nebo kolik dní byste bez šamponu vydrželi. v našem chatu čekáme na vaše tipy…