Pokud máte staré mince doma, nevyhazujte: mohou být víc než myslíte

old czech coins collection background
Spread the love

Možná vás to překvapí, ale málokdo ví, kolik má doma peněz — a teď nemyslím jen hotovost v peněžence. Vzpomněl jsem si na tuto téměř detektivní zápletku minulý měsíc, když jsem při úklidu našel zaprášenou plechovku se starými mincemi. Jenže co s tím? Vyhodit — nebo si dát práci a zjistit, jestli v nich náhodou není malý poklad?

Možná právě teď máte něco podobného schované někde v šuplíku, ve sklepě nebo dokonce v garáži (kamarád tam minule u dědy objevil sáček plný korun z 80. let). Jiná věc je, co s tím vlastně dělat, když nejste sběratel mincí… No, pojďme na to — třeba si pak rozmyslíte, než něco poputuje do odpadu.

Proč staré mince nemusí být jen bezcenný šrot

Hodnota mince nikdy není jen ta, kterou má vyraženou. Na kurzech sběratelství nebo i ve facebookových skupinách se pořád řeší, že některé „obyčejné“ mince jsou dnes předmětem aukcí. Klidně i drobná pětikoruna z roku 1993 se na Aukru prodala za více než 8 000 Kč. vážně!

  • Omezené série — některé ročníky měly nižší náklad, proto jsou mimořádně hledané (třeba 10Kč z 1995 s drobnou vadou na lvu).
  • Chyby při tisku nebo ražbě — kolega z práce vyprávěl, že jeho známému se podařilo prodat korunu s dvojitou ražbou za slušné peníze.
  • Historická a numismatická hodnota — ne všechny mince musí být staré 200 let. I mince z konce 20. století už dnes mají svoji sběratelskou cenu.

old czech coins in hand closeup

Kde zjistit hodnotu — a komu své mince vůbec nabídnout

Hodnota záleží na více faktorech: rok ražby, stav (čím méně ohlazená, tím vyšší cena), případné chyby, série… Když jsem byl zvědavý na svou nejstarší desetikorunu z roku 1993, stačilo pár kliknutí na specializovaných stránkách (například muj-aukro.cz, numismatika.cz nebo diskuzní fora). Často se vyplatí navštívit i fyzickou pobočku numismatiků — například v Praze nebo Brně. tam vám mince ohodnotí na místě

Další možnost? Aukce. I v menším městě se najde antikvariát, který odkoupí některé mince rovnou. Pokud ale nechcete riskovat, zkuste Aukro nebo eBay. Zajímavé je, že staré československé mince kupují i Slováci nebo Němci — poptávka je větší, než byste čekali (tohle mi povídal kamarád ze Zlína, prý prodal pár starých padesátníků sběrateli z Berlína).

[IMAGE2]czech numismatics expert evaluating coins[/IMAGE2>

Jak bezpečně poznat „poklad“

Jasně, (téměř) každá babička tvrdí, že její starý pětihalíř je památkově chráněný. Pravda je, že rozhoduje série a stav: stav „UNC“ či „Proof“ (tedy nikdy nenošená, ideálně v mincovním listu nebo pouzdře), může cenu znásobit i desetinásobně. Pokud si nejste jistí, určitě minci nenatírejte, neleštěte ani nemyjte — naopak tím ničíme její hodnotu. můj soused to udělal s krásnou třicetikorunou a dnes by si nejradši nafackoval.

Tip: Na internetu najdete katalogy, ale nespoléhejte na vše, co vám nabídne první odkaz v Googlu. Ceny se mění podle poptávky a některé databáze jsou pořádně zastaralé.

Kdy stojí za to prodat — a kdy nechat jako investici do budoucna

Přiznám se, někdy mám chuť rovnou všechno směnit za pár stovek. Ale třeba stovková mince z roku 1997 má dnes cenu necelé stovky — zatímco stovka z I. republiky může mít i desetinásobek. Otázka je, jestli se vám je nechce spíš schovat pro děti nebo vnoučata. kdo ví, za pár let může mít vaše „bezvýznamná“ kolekce cenu malé dovolené u Mácháče

V každém případě: nedržte se sentimentu, ale ani se jich nezbavujte unáhleně. mince jsou někdy víc než jen kus kovu — jsou to i tichá svědectví rodinných příběhů, událostí nebo obyčejných úspor.

Tipy na závěr (a malá výzva)

  • Prohlédněte si svoje zapomenuté krabičky s mincemi — klidně dnes večer.
  • Navštivte aspoň jeden online katalog hodnot mincí — třeba zjistíte, že doma držíte něco extra.
  • Nedělejte s mincemi nic ukvapeně. Vyplatí se poradit se s odborníkem, i když mu třeba úplně nevěříte…
  • Zeptejte se v rodině — možná má vaše máma starou minci, na kterou dávno zapomněla.

Vlastně by mě zajímalo, co jste našli naposledy vy a jak to dopadlo. Napište mi do komentářů nebo to hoďte do diskuzního fóra — čas od času z toho vznikají těžko uvěřitelné příběhy. Víte jak to je, mince mají někdy větší hodnotu, než si myslíme… no, vy víte.