Zkuste si tipnout: kde Češi opravdu šetří nejvíc při každodenních nákupech? Albert a Tesco mají reklamy na všech rozích — ale v reálu je to trochu složitější. Na minulý týden jsem v práci poslouchal, jak kolegyně svorně nadávají na ceny pečiva a zeleniny a říkal jsem si: možná je čas se podívat na to, co doopravdy funguje. A možná budu trochu proti proudu…
Nejsou všechny supermarkety stejné — i když to tak vypadá
Jasně, většina lidí má tendenci chodit tam, kde je zrovna nejblíž. Nevím, jak to máte vy, ale já dřív prostě zaskočil do Alberta, protože mám jeden hned za domem — i když, jak se ukázalo, to nebyl zrovna nejlepší nápad. Nedávno jsme to u nás v chatě v Karlíně rozebrali a vyšlo najevo, že spousta sousedů už dávno nakupuje někde úplně jinde.
„Levné obchoďáky“: Lidl, Penny a Vídeň hned za hranicemi
Loni v létě jsem poprvé zkusil velký týdenní nákup v Lidlu — a byl jsem fakt překvapený rozdílem v cenách. Penny taky není jen „lowcost“, najde se tam pár věcí, které jsou i kvalitnější než v jiných obchodech. Kolega z práce přísahá na víkendové výpravy do Rakouska — výběr větší, sýry prý levnější, jen už dneska s kurzem eura je to spíš výlety pro radost než pro úspory.
- Lidl: nejlevnější základní potraviny (mléko, pečivo, vajíčka). Akční letáky opravdu fungují.
- Penny: často lepší ovoce a zelenina, rozumné ceny vlastních značek.
- Obchody v příhraničí: na některé věci pořád výhodné, ale cestu si musíte dobře spočítat.
Nákupy online & sdílené bedýnky: Stále pod radarém, ale roste to
Možná jste si všimli, že lidé kolem vás začínají objednávat bedýnky z Rohliku.cz, Košíku nebo Lokálně.cz. U nás v paneláku si občas objednáme společně krabici zeleniny z farmy poblíž Benešova — cena rozumná, kvalita lepší než v supermarketu. Výhodou je i časová úspora (když nejde wifi, je to teda otrava, ale jinak pohodlí).
- Online supermarket: slevové kupony, akční balení — obzvlášť když plánujete dopředu
- Farmářské bedýnky: hlavně ve větších městech, někdy i o polovinu levnější sezónní zelenina (nevěříte? Včera jsem koupil kilo rajčat za 33 Kč)
- Sdílené nákupy: domluvte se s pár sousedy – úspora za dopravu, lepší ceny u větších objednávek
A co akce, věrnostní karty a aplikace? Tady pozor
Ano, aplikace supermarketů lákají na extra slevy a sypou body raz dva. Jenže — a tady mám osobní zkušenost — člověk často koupí něco, co ani nepotřeboval, jen proto, že to prý „je výhodné“. V některých regionech fungují lokální slevové portály (např. v Brně „HyperSleva“ — někdo z vás vyzkoušel?).
možná mám zkreslený pohled, ale na skutečné úspory funguje spíš chladná hlava a ne jít za každou akcí. Peníze za zapomenuté potraviny zbytečně v koši — a to je škoda.
Tipy k nezaplacení z české domácnosti
- Nepište si jen lístek, ale už doma porovnejte ceny v letácích — rozdíly jsou někdy třetinové.
- V Praze i středních Čechách letí farmářské trhy (Havelský, Náplavka): hlavně koncem dne opravdu slevňují.
- Malé vietnamské večerky: v pondělí ráno tam bývají některé druhy zeleniny levnější než v Tescu. Možná proto, že mají novou dodávku…
Na závěr: stále hledám nejlepší kombinaci — možná mi něco uniklo? Máte svůj ověřený tip? Napište do komentářů nebo to proberte v práci, ve skupině na Facebooku nebo prostě jen u piva. V každé čtvrti je totiž to nejlepší nákupní místo možná o dvě ulice vedle, než jste čekali… No, snad se mi podařilo aspoň trochu vám ušetřit pár (desítek) korun.