Na stole v kuchyni leží hromada účtenek. Možná je tam i vaše. Nevěříte, že tyhle papíry mají nějakou hodnotu? Taky jsem si to myslel — ale nedávno jsem v našem rodinném chatu zjistil, že vyhazovat účtenky je vlastně stejné jako vyhazovat peníze. Kolik přesně? Klidně i 5000 korun ročně. Zní to možná divně, ale tohle už přestává být jen šetrnost — tady jde o opravdové úspory.
Proč účtenky nevyhazovat: rychlé shrnutí (a trochu praxe z Česka)
Měsíc zpět, v supermarketu Albert, se přede mnou paní u kasy dožadovala “účtenky navíc”. Pak mi došlo — pro mnoho Čechů už je to zvyk. Účtenka totiž není jen papír do koše, ale často jediná vaše obrana, když se doma něco pokazí, nebo když vám někdo naúčtuje víc, než by měl. Mimochodem, taky slouží jako vstupenka do účtenkové loterie nebo pomocník při reklamacích. A někdy doslova výhra: sousedka vyhrála díky EET loterii 1 000 Kč, prý náhodou.
Určitě je používejte pro reklamace (ale nejen pro ně)
- Záruka: Většina obchodů u nás (Tesco, Lidl, Alza…) uznává reklamace jen s účtenkou. Bez ní bude proces složitější a většinou neúspěšný.
- Srovnání cen: Uchovávejte účtenky za větší nákupy. Za rok pak snadno zjistíte, zda vám rostou ceny na oblíbených mléčných výrobcích nebo třeba kávě. V našem chatu to vede k bouřlivým diskusím hlavně v období Vánoc — všichni řeší, “kolik letos zase zdražili máslo”.
- Kontrola plateb kartou: Někdy vám obchodník strhne víc, někdy dvakrát — stává se to i ve větších obchodech, třeba v Bille. Účtenka je vaše pojistka, jak to dokázat bance nebo obchodníkovi.
Tipy, jak účtenky skladovat (a neztratit nervy)
Moje zkušenost? Pokud účtenky naházím jen do krabice, nikdy už je nenajdu. Lepší systém je jednoduchý šanon z Papírnictví nebo “účetní složka” – stojí pár desítek korun, ale ušetří hodiny času. Znám dokonce lidi, co si je fotí do aplikace (zkuste třeba české aplikace jako Skenuj nebo účtenku.cz).
A pokud jste aktivní v Účtenkovce, naskenovat účtenku je skoro nutnost. Stačí mobil a pár kliknutí – a účtenka nikdy nezmizí. Nedávno mi kolega říkal, že digitální verze účtenky je jediný způsob, jak reklamoval kávovar z Alzy, když papírová zmizela během stěhování…
Jak na účtenkovou loterii (a šance na výhru)
Česká účtenková loterie (Účtenkovka) je možná teď na chvíli u ledu, ale podobné akce občas bývají u řady obchodních řetězců (Kaufland, Globus a další). Stačí schovat účtenku nad 1 Kč a zaregistrovat — šance na stovky až tisíce korun opravdu existuje. Jasně, nevyhrajete každý měsíc, ale proč to aspoň nezkusit, když vás to nestojí čas navíc?
Opatrně s osobními údaji na účtenkách
Z vlastní zkušenosti: pokud platíte kartou, na účtence zůstávají poslední čtyři číslice karty a další citlivé údaje. Bylo by fajn, kdyby to více lidí řešilo: mám kamaráda, co našel cizí účtenku a musel hledat majitele, protože na ní bylo uvedené celé jméno (což je možné na menších e-shopech). Takže — než účtenku vyhodíte, radši ji roztrhněte.
Kolik vlastně můžete ušetřit?
- Za rok průměrná rodina reklamuje zboží nebo získá peníze zpět až v hodnotě 2500–5000 Kč — to jsou zkušenosti mé i několika známých. Např. za rok jsme dvakrát reklamovali rychlovarnou konvici a jednou mobil, vše díky účtenkám.
- Další stovky můžete dostat díky soutěžím — někdo víc, někdo míň, záleží na štěstí.
- V neposlední řadě: díky účtenkám se naučíte plánovat rozpočet a odhalíte, kde vám peníze “tečou mezi prsty”.
Závěr: Co s tím?
Vím, možná se vám zdá, že staré účtenky jsou jen bordel do peněženky. Ale až příště půjdete něco reklamovat, nebo zjistíte, že vám někdo v obchodě omylem naúčtoval dvě jogurty místo jednoho — vzpomenete si na mě. Řeknete si, že bylo lepší schovat než litovat. No, u nás v rodině už je to pravidlo. A možná mě někdy opravíte — nebo se podělíte o svůj trik s účtenkami? Napište do komentářů, případně pošlete fotku vašeho “účtenkového archivu”.
Třeba společně najdeme další způsoby, jak v Česku nenechávat zbytečně peníze obchodníkům… V tom jsme fakt dobří.