Pokud máte starý router, nevyhazujte: tři způsoby, jak mu dát nový život

creative uses for old router at home czech
Spread the love

Našel jsem minulý měsíc ve sklepě starý router TP-Link — už zaprášený, kolečka v zásuvce rozbitá, napájecí adaptér где-то jinde. Chtěl jsem ho vyhodit… ale pak kolega v práci vzpomněl, že „starý router se dá použít na víc věcí než si myslíš“. Hmm. Možná nejsem jediný, kdo má tuhle starou krabičku někde doma. Co s ní vlastně?

Podle průzkumů má v Česku skoro každá domácnost aspoň jeden nevyužívaný router. A místo toho, aby končily na elektroodpadu (nebo v šuplíku mezi starými nabíječkami), můžete jim dát nový smysl. Objevil jsem hned tři způsoby — některé šokující i pro mě.

1. Rozšiřte si Wi-Fi signál… i na zahradu

přiznám se, že signál v ložnici není nikdy tak silný, jak bych chtěl. A když do zahrady? To už je spíš loterie. Právě tady může starý router zazářit — použít ho jako Wi-Fi extender je překvapivě jednoduché.

  • V menu starého routeru (obvykle 192.168.1.1, ale ne vždycky) hledejte funkci Repeater mode nebo Bridge
  • Nastavte stejný název sítě (SSID) a heslo jako na hlavním routeru
  • Připojte starý router do zásuvky tam, kde signál z hlavního slábne — třeba v garáži

Můj soused Tomáš má takhle pokrytý i sklep, kde streamuje písničky na svém bluetooth repráčku — prý nejlepší domácí párty byly právě tam. i když signál padá, rozšíření síly sítě docela slušně pomohlo.

old router wifi extender czech home

2. Domácí cloud? Proč ne

mě to chvíli vůbec nenapadlo — proč bych si vyráběl cloud, když mám Google Drive? Jenže: staré routery někdy mají USB port. Pokud ano, můžete k němu připojit externí disk nebo flashku a nastavit sdílení souborů přes síť (funkci hledejte jako USB Storage nebo Media Server). Ano, bezpečné to je tak napůl — záleží, jestli router dostává aktualizace, ale zálohovat filmy, fotky a staré projekty „pro rodinu“ se dá i tak.

Nastavení není úplně na tři kliky. Na YouTube najdete pár českých videí, kde vás provedou krok za krokem — nebo se prostě zeptáte někoho z generace Z, jak to zapojit. Možná jsem to nastavil až napodruhé, ale od té doby je domácí cloud v obýváku. Neříkám, že je to univerzální řešení, ale pro některé soubory… no, proč ne.

[IMAGE2]old router home server hard drive czech[/IMAGE2>

3. Bezpečný Wi-Fi pro hosty (i sousedy)

Včera u nás byla návštěva. Otázka „jaké máte Wi-Fi heslo?“ padla za tři minuty. Klasika. Jenže pokud původní router necháte běžet jako druhou síť — třeba pro hosty, sousedy, nebo děti — vyhnete se tomu, že vám cizí zařízení leze do domácí sítě se soukromými daty.

  • Na starém routeru nastavíte nové SSID — třeba „pivo_a_wifi“ (humorné názvy vždy fungují, v našem vchodu je „rychlej_vlak“ vítězem měsíce)
  • Heslo můžete nastavit slabší, nebo měnit každý měsíc
  • Přístup na hlavní síť zůstane vašemu routeru — bezpečnost přece není na škodu

V našem chatě točíme heslo skoro každý měsíc. Ani ne proto, že bychom se báli — prostě je to vhodný způsob, jak mít přehled. No a třeba se sousedi přijdou víc popovídat.

Kdy je lepší ho fakt vyhodit?

Asi ne každý router je záchranitelný. Pokud je hardware opravdu starý (10+ let, žádné aktualizace, chybí podpora WPA2), bezpečnost je problém. Taky levné čínské kopie s podivným firmwarem… chtít používat, ale možná raději ne.

Zároveň: na škole nám učili, že „recyklace je fajn, ale někdy je prostě lepší poslat kus šrotu k recyklaci“ — a já se toho držím.

Co z toho?

Ve výsledku mě dost překvapilo, kde všude se dá starý router použít. Jeden skončil jako hostovská Wi-Fi, druhý dotáhl signál k zahradnímu grilu a třetí… čeká na nový firmware, až se u toho najde čas. Možností je víc, než se zdá. Jestli máte tip navíc — dejte vědět do komentářů, nebo zkuste experimentovat. Stejně by ten router jen ležel ve sklepě… no vy víte.