Všichni kolem mě teď jedou ve fitness režimu — proteinové shake ve Světozoru jsou skoro populárnější než pivo ve Vršovicích. Ale hned na úvod trochu šokující informace: podle studií dlouhodobé přetěžování ledvin proteiny může přispět k jejich tichému, ale nevratnému poškození. A co hůř, spousta lidí se o tom dozví až pozdě. No, podíval jsem se na to trochu blíž a nebylo vše tak, jak jsem čekal…
Protein — zázrak nebo skrytý problém?
Vypadá to jako sázka na jistotu: proteinové tyčinky, tvarohové dezerty, “bílkovinný” chleba a samozřejmě tradiční Vajda protein od českých značek. Všude čteme, že proteiny pomáhají růstu svalů, regeneraci i hubnutí. Jenže… našemu organismu vadí přebytek bílkovin více, než si přiznáváme.
Samotné ledviny nejsou žádné superhrdinky — jejich hlavní práce je filtrovat zplodiny metabolismu a odplavovat je pryč. Když denně překračujete doporučených cca 0,8-1,2 g bílkovin na kilogram vaší tělesné hmotnosti, ledviny se začnou ozývat. Jen to často nezaznamenáte hned — únava, mírné otoky, nebo divně zpocené ruce? Těžko spojit s proteiny, co?
Když hlavní roli hraje “kolik” a ne “co”
V naší skupině v Messengeru jsme to řešili před měsícem: kamarádka začala experimentovat s keto dietou i proteinovými prášky, protože nový fit trenér jí radil, že „bílkoviny jsou základ nového života“. Výsledek? Po dvou měsících jí lékař oznámil, že výsledky ledvin má lehce zvýšené a pokud nepoleví, časem bude problém větší. U některých lidí s genetickou dispozicí (ano, mám na mysli i vás, kdo máte v rodině cukrovku či hypertenzi) ledviny trpí rychleji.
Možná právě vy jste typ, kterému bílkoviny “nesedí” ve velkém — přestože to na Instagramu vypadá, že víc je vždycky lépe. Nechci tady tvrdit dogmata, ale pozor na to.
- Pozor na kombinace: Proteinové prášky plus maso plus vejce — ledviny nestíhají filtrovat ledacos.
- Dlouhodobý nadbytek: Ne několik dní. Ale měsíce, kdy je průměr přes 2g/kg. To už není sranda.
- Starší věk nebo “tichá” chronická onemocnění: Tady rozhodně opatrně s proteinovou módou.
Jak poznat, že je třeba zvolnit? Zkušenosti z terénu
Včera diskutovali s bývalým kolegou, který dřív trénoval crossfit několikrát týdně — na proteiny nedal dopustit. Nyní říká, že ho doktorka poslala na vyšetření, když začal pociťovat podivné bolesti v zádech, otoky a měl divný “kovový” pocit v ústech. To mě dnes fakt překvapilo, protože přesně tyhle souvislosti obvykle přehlížíme!
Samozřejmě, tohle neohrozí každého — může to být i shoda okolností. Ale pokud navíc málo pijete, jste ve stresu a rádi si “dřepnete pod činku”, riziko je vyšší. Můj soused, klasický “masák” z Nuslí, začal poslední dobou omezovat bílkoviny hlavně po tom, co mu v Motole lékařka vysvětlila, že ledviny nejsou pumpa, kterou stačí tu a tam pročistit borůvkami a vše se vyřeší.
Rady z reálného života, ne z fitness plakátu
- Neměřte úspěch podle počtu proteinových shake, ale podle pocitu energie — únava je varovný signál.
- Sledujte barvu moči (vážně!). Pokud je velmi tmavá, ledviny volají o pomoc.
- Dvakrát do roka preventivně krevní testy — zejména pokud máte vyšší hmotnost, tlak nebo cukr.
- Neřešte jen čísla z tabulky. Vaše tělo zná odpověď líp, než fitness aplikace.
Anebo — můžete si občas dát jogurt od Madety nebo olomoucké tvarůžky místo prášku ze sáčku. Ale to je samozřejmě na každém… Možná to beru moc zodpovědně, ale radši jednou včas polevit, než řešit v padesáti průšvih na dialýze.
Odemkněte konverzaci: Kolik proteinů je akorát?
Korona nám sice převrátila rutiny, ale ledviny máme jen jedny. Možná máte zkušenost lepší — nebo znáte tipy, jak najít zlatý střed? Dejte vědět do komentářů nebo pošlete článek kamarádovi, který si myslí, že protein = zdraví vždy. v podstatě je to na nás, jak si nastavíme priority… Tak hodně štěstí ledvinám!