Možná jste minulý týden taky zahlédli reportáž o mladíkovi z Brna, kterému prý hrozilo selhání ledvin kvůli pití proteinových nápojů. když jsem to četl, hned jsem vzpomněl na svého bratrance — každý den do sebe cpal protein „na svaly“ a v našem rodinném chatu tvrdil, že bez toho člověk prostě nevyroste. Ale je to fakt tak hrozné, jak některá média a „experti“ říkají? A může obyčejný proteinový shake opravdu poškodit vaše ledviny? Pojďme tomu přijít na kloub.
Proteinový koktejl: zdravý pomocník, nebo skrytý zabiják ledvin?
Proteinové nápoje — po tréninku, na snídani nebo místo večeře. dnes už je kupujeme skoro automaticky, hlavně když cvičíme nebo jsme na dietě. jenže přes všechny reklamy typu „dělej svaly rychleji“ nebo „hubni bez námahy“ je tu otázka: v čem je protein jiný než banální tvaroh, kus masa nebo čočka? a proč někteří odborníci varují, že bílkoviny mohou ničit ledviny?
- Vysoký příjem bílkovin zvyšuje zátěž ledvin — to je fakt, na kterém se shoduje většina studií (poslední například v časopise European Journal of Nutrition z letošního jara)
- U zdravých jedinců ale neexistují důkazy, že by běžné dávky způsobily vážné škody
- Skutečný problém nastává hlavně u lidí s chronickým onemocněním ledvin nebo pokud si dáváte 3–4 koktejly denně a úplně ignorujete pestrou stravu
Můj kolega z práce kdysi testoval dietu „jen protein a brokolice“ — za tři týdny nejen schábl, ale měl taky šílené bolesti hlavy a podle jeho slov i „divně páchl“. Nakonec mu doktorka doporučila přidat do jídelníčku normální jídlo a hlavně pitný režim. Tohle není ojedinělý případ — něco podobného mi psal i čtenář z Ostravy do našeho diskuzního fóra minulý měsíc.
Pro koho je proteinový koktejl fakt nebezpečný?
Nechci strašit, ale pokud už nějakou ledvinovou potíž máte (a v Česku je těch lidí víc, než byste mysleli — podle statistiky Státního zdravotního ústavu snad až každý desátý), měli byste zvážit, jestli další dávka bílkovin stojí za to riziko. Moje máma říkávala, že „s ničím se to nemá přehánět“ — a tady to platí dvojnásob.
[IMAGE2]czech pharmacy kidney health[/IMAGE2>
- Lidé s cukrovkou, vysokým tlakem nebo rodinnou anamnézou selhání ledvin musí být fakt opatrní
- Riziko zvyšuje kombinace proteinových nápojů a dehydratace — málo pijete, ledviny nestíhají filtrovat
- Různé koktejly ze supermarketu často obsahují kromě bílkovin i tunu cukru, sladidel nebo konzervantů, což je pro ledviny dvojitý stres
Jak jednoduše poznat, kdy už protein škodí?
Pravda je trochu nudná: zdravý člověk, který občas dá proteinový shake, se pravděpodobně ničeho bát nemusí. Ale když začnete ignorovat varovné signály — únava, otoky, neobvykle tmavá moč — stojí za to zbystřit. minulý měsíc v našem gymu začal chodit o 15 let starší borec, který za den vypil tři různé „instantní proteiny“. nakonec přestal chodit vůbec, a prý měl troje testy u nefrologa…
Co radí čeští odborníci a jak to dělám já
Podle docenta z 3. LF UK, kterého jsem nedávno poslouchal na přednášce, by dospělý zdravý člověk neměl překračovat příjem cca 1,5–2 g bílkovin na kilo své ideální váhy denně. Ale bacha — počítá se celkový příjem: maso, vejce, jogurty, shake… osobně si dávám proteinový nápoj jen v dny, kdy vím, že nestíhám běžné jídlo, a pečlivě čtu složení.
- Nekupujte nápoje neznámých značek, podezřele levné suplementy bývají často plné balastu
- Snažte se protáhnout pitný režim — obyčejná voda je nejlepší „detox“
- Pokud máte jakoukoli ledvinovou diagnózu, konzultujte bílkoviny s lékařem (ne s trenérem na Instagramu)
Vlastně platí stejná rada jako s většinou moderních trendů: žádný extrém není trvale udržitelný. Proteinové koktejly vás samy o sobě nezachrání — a určitě vás nepromění v nového Jágra. možná mám štěstí, že jsem nikdy moc „hype“ kolem suplementů nechápal…
Váš názor mě fakt zajímá — používáte proteinové nápoje často, nebo jste radši u klasického jídla? napište mi do komentářů (nebo třeba pošlete fotku své proteinové poličky, pokud nějakou máte). Všeho s mírou, žejo… nu, vy víte.