V Česku pije kávu skoro každý – a kdo říká, že ne, tomu prostě nevěřím. Denně se u nás proto vyhodí tuny kávového lógru. Ale co když vám řeknu, že v tom „kafovém odpadu“ se skrývá docela poklad pro vaši pokožku? Nedávno jsme to u nás v práci řešili – a některé rady fakt stojí za zkoušku.
Proč se starej luh hodí právě na kůži?
Možná jste to slyšeli od babičky nebo četli v chatu na Facebooku – kávový luh obsahuje látky, které působí jako jemný peeling. Pomáhá odstranit odumřelé buňky, zjemnit pokožku, a dokonce trochu rozproudit krevní oběh. Některé kámošky prý právě díky luhu vypadají méně „unaveně“ – i když možná jim prostě prospívá spánek…
Výhod je několik:
- Přirozený peeling: Zrníčka dijo kávového lógru jsou jemná, ale opravdu účinně odstraňují šupinky a špínu.
- Eko přístup: Nemusíte kupovat zbytečné kosmetické produkty – recyklujete to, co už máte.
- Levnější to nebude: Zvlášť když kilo kvalitní kávy dneska fakt není za pusu.
Jak použít kávový luh na pokožku?
Tohle není žádná raketová věda, není potřeba speciálních postupů nebo vybavení. Prostě vezmete vychladlý kávový luh a jemně ho vmasírujete do navlhčené pokožky – může být obličej, ruce, nohy. Já osobně to zkoušel poprvé asi před půl rokem a překvapilo mě, jak je po tom pleť hladší. Sousedka z přízemí mi radila přimíchat trochu kokosového oleje, ale prý funguje i obyč máslo – i když v létě, tedy…
- Nechte luh pořádně vychladnout (to fakt nechcete dělat horkým).
- Nanáší se krouživým pohybem, ne zbytečným drhnutím.
- Nechte chvíli působit – max pár minut, to bohatě stačí.
- Důkladně opláchněte a použijte svůj běžný krém.
Někdo bude nadšený, někdo řekne, že to nesedí. Ne každý typ pokožky peeling snese – lidi s citlivou nebo aknózní pletí by měli být opatrní. Možná jsem měl jen štěstí, že to moje pleť přežila bez újmy.
Co ještě (ne)zkoušet s kávovým luhrem?
Na internetu najdete spoustu triků – od smíchání luhru s jogurtem až po použití do zábalů na celulitidu. Mně osobně teda přijde dobrý spíš ten základní peeling. Většina odborníků taky doporučuje držet se jednoduchosti – moc expermentů většinou končí zarudnutím.
Zajímavé je, že třeba v některých českých wellness centrech dnes už nabízí „kávové zábaly“ – samozřejmě za patřičný příplatek. A přitom něco podobného můžete úplně jednoduše zkusit doma v Brně, Praze nebo kdekoliv, kde vám voní káva.
Malý tip navíc: Luh nejen na tělo, ale i do domácnosti
Na to mě upozornila mamka minulý měsíc – zbytky kávového luhru se hodí i jako přírodní pohlcovač pachů do lednice, nebo třeba jako hnojivo pro rostliny. Ale to je už zase jiné téma – prostě škoda vyhazovat, když možností využití je tolik.
Závěr (nebo začátek experimentů?)
Kávový luh je možná trochu podceňovaný domácí pomocník – aspoň v této oblasti. Neříkám, že vás zachrání před všemi dermatologickými trablemi, ale za zkoušku to stojí. Pokud máte svoje osvědčené tipy nebo zkušenosti (klidně i nepovedené pokusy), napište. V chatu to určitě někdo ocení. No a teď – jdu si dát kávu a schovám si luh na odpoledne…