Minulý týden jsme se v práci zasekli na úplně zbytečné debatě o vztazích — kolega tvrdil, že všechny hádky vedou jen ke konci vztahu. No, popravdě, s tím bych teda úplně nesouhlasil. Nedávno jsem totiž narazil na jednu věc, která hádky mění úplně z nuly na sto, a paradoxně stačí jen jediné (dost obyčejné) slovo. Schválně, jestli tušíte, které to je?
Když létají talíře… O čem vlastně hádky jsou
Hádka doma nebo v hospodě — každý to zná. Jeden řekne něco, druhý se urazí, začnete si házet výčitky přes stůl a za chvíli ani nevíte, co byl původní problém. Kamarádi říkají, že bez hádek to nejde, máma tvrdí, že každá hádka něco rozbije… Pravda je ale taková — máme tendenci hádat se proto, že chceme být slyšeni a pochopeni. Jenže, většinou místo naslouchání chrlíme argumenty jako v televizní debatě.
Jedno (nečekané) slovo, které změní atmosféru
Měsíce tři zpátky jsme se s partnerkou pohádali o naprostou drobnost — fakt nevím, jestli šlo o myčku nebo smetí, už to ani nechci řešit. V té nejvypjatější chvíli jsem místo další obranné věty řekl jen jedno: „možná“.
Zkuste to — místo „ty vždycky“, „ty nikdy“, prostě zvolte „možná“. Místo okamžitého útoku přijde najednou moment ticha, kdy se na chvilku zastavíte. Možná se mýlím, možná jsem nebyl fér, možná jsi měla pravdu…
Proč „možná“ tak dobře funguje?
- Změní hádku na dialog — místo bitvy o pravdu prostor pro oba.
- Tlumí emoce — není to výhra ani porážka, je to pauza.
- Ukazuje ochotu vidět věc z obou stran.
Nevím, jestli to platí na všechny — kolegyně na chatu psala, že její přítel radši mlčí. Ale z mojí zkušenosti, když zazní „možná“, rozplyne se napětí a někdo většinou začne mluvit normálně.
Příklady z reality — ne všechno je černobílé
Můj soused mi vyprávěl o hádce, kdy manželce řekl „možná máš pravdu, ale pojďme to nechat na ráno“. Výsledek? Žádná tichá domácnost, ráno klid a společná káva. Jindy jsem naopak sám vydržel stát na svém a výsledek byl jenom studená polévka.
Takže — i když to zní jednoduše, pouhé „možná“ někdy stačí. Ale! Je fér přiznat, že vždycky to nezabere. Některé hádky potřebují čas, mlčení, nebo kapku humoru. Ale „možná“ je jeden z nejlepších tricků, co jsem poznal. Navíc čeština je na tenhle kompromisní tón úplně ideální.
Jak začít používat „možná“ ve vašich sporech
- Zastavte se — nesnažte se vyhrát hned teď.
- Řekněte „možná se pletu“, „možná to může být i jinak“.
- Nechte prostor i druhé straně — chvíli ticho je někdy zázrak.
- Nepoužívejte to ironicky — to všechno zabíjí.
No a klidně si na to napište malou poznámku na lednici. Ono to fakt pomáhá — ale možná mi prostě fungují jen jednoduchá řešení…
Zkuste to a napište — třeba v komentáři
Každý vztah je jiný. Jedno slovo hádku nevyřeší navždy, ale třeba to zkuste, až příště půjde do tuhého. Stačí obyčejné „možná“. má váš recept? Napište do komentářů — nebo to aspoň ukažte partnerovi, až přijde na hádku o ponožky.
Vlastně to je možná celé tajemství dlouhých vztahů… No uvidíme.