Pamatujete si první pořádný nákup v supermarketu? Já jo – stálo mě to polovinu první výplaty a stejně jsem zapomněl koupit kafe. Ale s věkem se mění nejen naše nákupní seznamy, ale hlavně samotný přístup k penězům. Možná jste si všimli, jak se po čtyřicítce vaše peněženka chová „zraleji“. proč vlastně utrácíme jinak? A jak na tom vydělat – nejen finančně, ale i emočně nebo v práci?
Hlavní zlom: peníze už nejsou jen pro zábavu
Můj kamarád Petr mi nedávno vyprávěl, že ve třiceti utrácel hlavně za technologie – co vyšlo, to musel mít. Teď, když má čtyřicet, řeší investice do izolačních oken a ergonomické židle. Podobný příběh před týdnem v našem bytovkovém chatu – „na pivko chodím míň, na optika víc.“ Kdysi to znělo jako nuda, teď je to prostě realita.
Statistiky z ČSÚ říkají, že Češi od 40 let začínají víc šetřit a plánovat, méně riskují. Víc než polovina lidí v tomto věku řeší rodinný rozpočet měsíc dopředu. Proč? Je to směs zkušeností, potřeb a taky trochu strachu – už máme co ztratit a chceme myslet na budoucnost.
Utrácíme za zážitky a zdraví. Běžný marketing na nás moc neplatí
Znáte to – v mládí koupit nový telefon nebo oblečení jen proto, že to má soused. Po čtyřicítce na to má člověk klidnější názor. najednou je lákavější dobrý víkend v Jizerkách, wellness pobyt nebo koncert. Život má větší hodnotu než věci. I když, pravda, neodolám pořád dobré kávě z našeho malého pražírenského bistra tady v Dejvicích.
Můj názor: firmy se stále snaží prodávat zážitky mladým, ale podle průzkumů Seznam.cz 65 % Čechů 40+ dává přednost dovolené před novými hodinkami. Možná by marketéři mohli začít cílit trochu jinak – třeba na komunitní akce, zdraví nebo vzdělávání. Sám jsem si na jaře koupil kurz vaření indické kuchyně, ačkoliv kari mi doteď moc nejde…
Chytré tipy: Jak „starší“ styl nakupování využít
- Plán je základ. Udělejte si měsíční rozpočet. Stačí papír nebo třeba aplikace Wallet – v podstatě vše je lepší, než překvapeně koukat na účet na konci měsíce.
- Nákupy pro radost si dovolte, ale s limitem. Třeba já mám „měsíční rozmar“ – jedna věc, která je mi fakt k ničemu, ale dělá radost. Minulý měsíc to byla vtipná ponožka s psem.
- Nebojte se investovat do zdraví. Drahý matrac? Zubař, na kterého jsou dobré reference? Po čtyřicítce to není luxus, ale investice do další dekády. Mamka vždycky říkala – „na zdraví se nešetří“ a měla pravdu, i když mě tím štvala.
- Odměny spíš v zážitcích než ve věcech. Vstupenka do divadla, degustace, výlet s rodinou. Nepřinese zaprášený gadget v šuplíku, ale zážitek, na který si vzpomenete klidně u piva se sousedy.
Vybírejte srdcem i rozumem. Ale hlavně – bez tlaku
Chci říct, že i když existují různé návody a tabulky, realita je u každého trochu jiná. Někomu bude vyhovovat přísný rozpočet, jinému uvolněnější přístup. Hlavně se z toho nezbláznit – někdy si zasloužíte prostě zbytečnou hračku nebo večeři v lepší restauraci. A někdy přijde období, kdy je lepší držet korunu.
Možná se pletu, ale mám pocit, že s věkem člověk opravdu víc váží, za co utrácí – a je s tím spokojenější. v tom je podle mě hlavní trik.
Závěrem: Využijte tento věk jako výhodu
Nakonec – čtyřicítka není krizová hranice. Spíš skrytý start do další životní etapy, kdy si můžete dovolit utrácet chytřeji, s rozmyslem, ale i s větší radostí. Udělejte si vlastní nákupní rituály a nebojte se mluvit o penězích s přáteli – často zjistíte, že nejste sami, kdo přešlo z festivalů na dobré jídlo a preventivní prohlídky.
A vy? Jak se změnilo vaše utrácení po čtyřicítce? napište do komentářů pod článek nebo to proberte s kamarády – možná vás překvapí, co je pro ně důležité. v našem věku na tom totiž záleží víc, než jsme si dřív mysleli…