Máloco mě dokáže tak zaskočit jako chvíle, když najdu kapsu narvanou dvaceti korunami, padesátníky (ano, ještě nějaké doma jsou) nebo tou podivnou desetihellerovou droboť, kterou jsem si kdysi syslil do mističky na chodbě. A přitom každý z nás má nějaký ten malý poklad doma—schovaný ve staré peněžence, zapadlý v šuplíku nebo posbíraný po bytě při úklidu před velikonočními návštěvami. Co s tím? Vyhodit je? Ne tak rychle. Nedávno jsem zjistil, že drobné mince jsou v Česku překvapivě cenné, když víte, jak na ně.
Proč drobné mince nenechávat ležet ladem
Můj kolega mi minulý týden během oběda vyprávěl, že u jeho táty doma našli několik sklenic plných padesátníků a desetikorun. Hádali jsme se (s nadsázkou), jestli to vůbec někde vezmou. Ale pravda je, že Češi ročně vyhodí nebo ztratí drobné za miliony korun—četl jsem nedávno článek v MF Dnes. ČNB tyto mince sice postupně stahuje, ale stále platí a můžete je použít.
- Drobné peníze vydrží v oběhu roky, často ale jen přecházejí z kapsy do šuplíku a dál do ztracena.
- Banky je stále berou, domácí automaty nebo parkovací přístroje většinou taky, takže neplatné rozhodně ještě nejsou.
- Češi mají podle statistik „schované“ v domácnostech drobné mince v hodnotě přes 1,5 miliardy korun. To už není úplná maličkost.
Kde a jak drobné udat—prakticky a bez nervů
Zkuste si jednou projít dům nebo auto a posčítat všechny mince. Já to dělal někdy před měsícem. Nakonec z toho bylo přes 500 Kč v desetikorunách, dvoukorunách a pětkách. Neříkám, že je to na dovolenou k moři, ale na dobrou večeři to stačí. Možná vám přijde divné jít do banky s pytlíkem mincí—ale je to možná nejrychlejší cesta.
- V bance: Každá větší pobočka má stroj na mince, který vám je spočítá. Některé banky mohou chtít malý poplatek, ale většinou nad určitou částku (třeba 100 ks) už ne. Doporučuji zavolat předem—jednou jsem přijel do Monety a stroj byl mimo provoz, takže jsem vláčel pytlík do jiné části Prahy…
- Obchody: V některých supermarketech nebo u pokladny v menším obchodě rádi drobné vezmou. Hlavně u samoobslužných pokladen. Mám zkušenost, že Lidl nebo Tesco zvládnou i větší množství bez řečí—ovšem nemám to z malých venkovských obchůdků potvrzené, tam se asi netváří tak nadšeně.
- Automaty a parkování: Ve městech stále hodně parkovacích automatů i MHD přijímá mince všech hodnot. Pokud tedy nevlastníte roční kupon, jako já, můžete tímhle způsobem proměnit hromadu kovu na skutečné služby.
- Charita: Některé organizace pravidelně pořádají sbírky na drobné mince—třeba Český červený kříž. Nedávno v našem bytovém domě Visutá v Brně někdo rozvěsil plakát s výzvou ke sbírce drobných—za měsíc se nasbíralo skoro 8 kg drobných.
[IMAGE2]People counting Czech coins in their hands[/IMAGE2>
Co určitě nezkoušet a mýty kolem mincí
Zní lákavě: prodat staré mince sběratelům. Ale většina běžných mincí z oběhu nemá velkou hodnotu – výjimkou mohou být speciální emise, chybné ražby nebo mince vyrobené ze vzácných kovů. Můj soused kdysi nabízel celý set dvacetikorun z roku 1993 za „sběratelské“ ceny na Bazoši, ale žádný boom se nekonal.
A ještě jedna věc. Nekupujte žádné domácí mince-zpracovávající stroje z internetu. Viděl jsem hromadu recenzí, kde lidé nadávají, že to sčítá špatně nebo se stroj zasekává už u třetího pětikila. V bance to mají na jistotu.
Tipy na dekorační a zábavné využití
Pokud vám pár mincí zbývá, i tady máte možnosti. Někdo z mincí dělá domácí dekorace — podtácky, rámy zrcadel nebo dokonce těžítka. Kamarádka před prázdninami vyměnila s dětmi mincovou „výplatu“ za domácí brigádu a celé léto šetřili na nový skateboard. V podstatě fantazii se meze nekladou.
Věděli jste, že…
- Nejmenší česká platná mince je stále 1 Kč, desetníky a dvacetníky už v oběhu nenajdete — pokud máte doma, neplatí od roku 2008.
- Drobné lze měnit za bankovky v bance až do hodnoty 100 000 Kč, vše nad to řeší přímo ČNB.
- Některé starší mince mohou mít hodnotu několik desítek tisíc — typicky unikátní chybné ražby. Ale upřímně, moc často je doma fakt nenajdete…
Pojďte s tím něco udělat
Možná mě za to někteří budou považovat za blázna, ale já si doma schovávám drobné do sklenice od okurek. Jednou za půl roku ji protřídím, odnesu do banky a mám „malý bonus“ na pivo nebo knihu. Zkuste to taky a napište klidně do komentářů, jak to řešíte vy. Možná objevíme ještě další dobrý trik. V každém případě drobné nevyhazujte – je to tak trochu české zlato, jen se rychleji kutálí ze stolu než vytěží z dolu. Tak, ať máte mince tam, kde se vám budou opravdu hodit. V kapse, ne za gaučem…