Věděli jste, že v Dánsku si jen málokdo kupuje saponáty na okna? Nedávno mi kamarádka z Kodaně poslala fotku svého nádherně čistého bytu s obrovskými okny – a prý použila jen dvě věci, které má doma každý. Upřímně, trochu mě to překvapilo. Saponát – i když máme tendenci sahat po nejdražším s nápisem „pro lesk a beze šmouh“ – prý v severských domácnostech v tichosti skončil na vedlejší koleji.
Skandinávský přístup: proč se loučí se saponátem
Seveřané – hlavně Švédky a Dánky – mají k úklidu jiný vztah. „Nekupujem věci, co nepotřebujem,“ řekla mi během callu s úsměvem norská kolegyně. U nich v domě prý saponát už ani není. Hlavní důvody:
- Ekologie – méně chemie v domácnosti, menší zátěž pro řeky a jezera
- Minimalismus – „jeden přípravek na všechno“ není skandinávská manýra
- Praktický výsledky – méně šmouh, méně námahy
Možná to máme naučené jinak. Mě kolikrát mamka učila, že okno bez pořádného saponátu nebude nikdy doopravdy čisté… Ale v Kodani na to jdou z opačného konce.
A co tedy používají místo saponátu?
Žádné tajemství. Po několika rozhovorech i hledání ve skandinávských diskuzích (překladač Google tentokrát nezklamal) jsem si všiml stejného vzorce. Většina Skandinávek čistí okna pouze:
- Vlažnou vodou – ideálně z kohoutku, není potřeba žádná speciální destilovaná varianta;
- Octem – na litr vody dávají přibližně 2–3 lžíce klasického octa, bez příchutě.
A tím to obvykle končí. I hadřík volí holky často starý bavlněný – prostě něco, co navíc nepoškrábe sklo. V Norsku někdo místo octa používá i jablečný ocet (i když tam dost podražil – prý kvůli místnímu řetězci Rema 1000), ale to už je spíš chuť domácí experimentace než nutnost.
[IMAGE2]vinegar window cleaning scandinavian style[/IMAGE2>
Návod: Jak na to krok za krokem
- Nalijte do lavoru vlažnou (ne horkou) vodu, přidejte ocet.
- Starý měkký hadřík (ne mikrovlákno!), namočte a lehce vyždímejte.
- Omyjte okno zevnitř i zvenku, můžete zvlášť použít druhou suchou utěrku na doleštění.
- Pokud zůstanou šmouhy, zkuste vyleštit tvrdším papírovým ubrouskem.
Mimochodem: v diskuzi v našem firemním chatu si kolega stěžoval, že ocet mu doma smrdí. Zkuste přidat pár kapek citronu, třeba aspoň na balkónových dveřích. Ale je pravda, že vůně octa rychle vyprchá – možná to je zbytečný krok, kdo ví.
Tipy od sousedky (a jeden můj poznámka navíc)
- Neleštěte na přímém slunci – okno rychle schne, riskujete šmouhy (testováno loni v srpnu).
- Opravdu stačí jen trocha octa. Nezkoušejte „o kapku víc pro jistotu“ – místy to může zanechat matný povlak.
- Používejte vždy dvě utěrky (mokrou a suchou), pokud chcete výsledek za 10 minut.
Já osobně kvůli lenosti používám často místo hadříku houbu na nádobí (novou) – a výsledek byl po vyleštění naprosto OK. i když možná jsem jen měl štěstí…
Proč to (možná) funguje líp než saponát
Ocet skvěle rozpouští mastnotu a zabraňuje šmouhám. Žádná pěna, žádné lepivé zbytky. Můj kamarád z Bruntálu tvrdí, že „na nové okno v paneláku nic jiného nedává“ – a já to vidím podobně. Na starých oknech z minulého století ale občas saponát jednou za půl roku použiju, přece jen… kor když má okno neprodyšný rám od českého výrobce, kterého už dneska nikdo nezná.
Závěrem: Dáváte ještě saponátu šanci?
S hrsti octu, trochou vody a kouskem hadříku zvládnete úklid oken za pár minut a bez chemie. Zkuste to – maximálně vám sousedka poradí ještě lepší fígl… nebo si aspoň ušetříte nákup zbytečného čističe. Váš styl je na vás. Jak to děláte doma vy? Dejte vědět do komentářů. Však víte, není jeden správný způsob – v našem domě to řeší každý jinak.