Mysleli jste si, že nejhorší, co se vám může stát v letadle, je zpožděný kufr? Omyl, existují věci, za které hrozí nejen ostuda, ale i pořádná pokuta — až 50 000 Kč. Na tuhle částku jsem narazil nedávno ve zprávách a přiznám — úplně mi zatrnulo. Co děláme špatně při letu a proč vás může příště letuška poprosit, ať „tohle už neděláte“? Vlastně, spíš vás může hodit do problémů, než že by vás poprosila…
Co (ne)dělá správný pasažér — zkušenosti z první ruky
Na začátek pár základů: kabina letadla není restaurace v Karlíně. Tady se prostě hraje podle přísných bezpečnostních pravidel. Sám jsem párkrát viděl, jak lidi ignorují bezpečnostní instrukce — za letu, na letišti, u potíží při přistání. „Jednou mi kolega vyprávěl o pasažérovi, co si na záchodě zapálil cigaretu, a ještě se hádal, že ‘jen jedna neškodí’,“ říká Petra, letuška z Prahy s 11 lety praxe.
- Neposlechnout pokyn posádky? Pokuta až 50 000 Kč
- Otevřít během letu nouzové východy? I víc
- Zapalit si cigaretu (nebo elektronickou)? Běda vám
- Dělat scénu kvůli místu nebo jídlu? Tohle se v deníčku letušek píše tučným písmem
Nevím jak vy, ale mě kdysi překvapilo, že ignorování pokynů není jen „společenský prohřešek“, ale taky právní problém. Vlastně — v zákoně to celé stojí černé na bílém.
Proč jsou letadlová pravidla tak přísná? Je v tom víc, než byste čekali
Takhle. Když letuška řekne „opasejte se“, není to proto, že má dlouhou chvíli. Turbulence přijde klidně za půl minuty a lidé, co „jen na chvilku vstali“, najednou nedobrovolně letí hlavou ke stropu. Nedávno v našem sousedském chatu řešili případ z Brna – prý mladík ignoroval celý flight briefing a nakonec odešel s mastnou pokutou i policejním zápisem. Nejspíš se mu dovolená prodražila víc než letenka.
Zajímavé je, že většina pokut padá někdy na začátku nebo na konci letu. To je doba, kdy už jsou lidi unavení, chtějí „jen rychle vypadnout“, ale právě tehdy je personál extra ostražitý. Petra zmiňuje: „Schválně sleduju první řadu — většina sporů padá u cestujících, co se snaží za letu manipulovat s příručáky nebo zkouší otevřít schránky nad hlavou.“
Praktické rady — jak (ne)skončit v reportu a ušetřit tisíce
- Sledujte demo bezpečnosti – jasně, 70% lidí to ignoruje, ale nikdy nevíte kdy to přijde vhod
- Neřešte sedadla s posádkou v letu – pokud jde o přesuny, zeptejte se před odletem
- Nikdy, opravdu NIKDY neotevírejte nouzové dveře jen proto, že „ostatní už vstávají“
- Nekombinujte alkohol z duty free s tím, co vám podají – už jsem viděl, že to končí hádkou a odebráním pití
- Telefon nebo elektroniku vypínejte když se to říká – je to drobnost, ale zbytečně tím provokujete posádku
Měsíce tři zpátky jsem sám zažil pozdvižení, kdy pasažér začal být agresivní kvůli jídlu, letadlo muselo přistát v Lipsku a přijela policie. Všichni jsme čekali dalších dvacet minut a nálada byla na bodu mrazu… Takže — většinou nejsme v letadle sami, na to nezapomínejte.
Kolik a jak se vlastně platí pokuty?
Na pokutu 50 000 Kč se někdy skládá i více přestupků. Nejčastěji ale jde o neuposlechnutí posádky. Policie ČR to řeší podle zákona č. 49/1997 Sb. o civilním letectví. A pokud jste svědky podobného chování, klidně to řekněte stewardce – aspoň předejdete zbytečným průtahům. Samozřejmě, někdy je to o štěstí a rychlosti reakce, i když možná se pletu…
Z mé strany jednoduchý závěr: pokud si chcete dovolenou užít beze stresu, zapomeňte na rebelské nápady přímo na palubě. Pořád, upřímně — to nestojí za zkažený den a hlavně za účet, co vám přistane ve schránce.
Máte podobnou zkušenost? Znáte někoho, kdo to přehnal v letadle? Napište do komentářů, sdílejte se známými — třeba jim ušetříte pár tisíc. Však v Česku si neumíme nechat zajímavé historky pro sebe… Víc tipů čekejte příště, když bude o čem psát. No vy to znáte.