Věděli jste, že naše pokožka začíná stárnout už kolem 25 let? Možná to zní jako špatný vtip, ale je to fakt – což mi připomněla nedávná debata v našem chatu. Nikdo nestíhá drahé salóny, botox je trochu strašák a „zázračné“ krémy často spíš tahají peněženku než vrásky. Je vůbec možné zabránit stárnutí pokožky doma a s rozumem? pojďme zkusit najít trochu normálnější odpověď.
Co se s pokožkou vlastně děje – a proč to řešit včas?
Na minulém rodinném obědě mi máma vyprávěla, jak jí ve třiceti kamarádka zachránila kůži (prý doslova) tím, že ji poprvé donutila používat krém s SPF. Pravda je, že většina z nás si začíná všímat drobných změn až když je pozdě — zatímco spousta věcí by šla vyřešit dřív. Stárnutí pokožky znamená nejen vrásky, ale taky sušší a méně pružnou kůži, tmavé skvrny, někdy i změny v textuře. Na to laserem — nebo jednou drahou maskou — nezabodujete.
Největší nepřátelé vaší pokožky – opravdu si je kontrolujete?
- Slunce – fakt, že i v českém dubnu dostane člověk slušnou dávku záření, moc lidí neřeší. Ale právě UV záření je největší urychlovač stárnutí pokožky.
- Stres a málo spánku – není to jen klišé z časopisu pro ženy, opravdu to funguje. Když mám pár nocí špatný spánek, kolega mi vždy řekne „Ty jsi dneska nějaká pobledlá…“
- Kouření a alkohol – to už znáte. Ale často si někdo řekne, že „jedna sklenka neuškodí“. Pak se těch skleniček nějak sejde víc – a pleť protestuje.
- Špatná strava a minimum vody – i já občas sklouznu k tomu, že večeři tvoří pět piškotů. Ale tělo i pleť chutě nezajímá, spíš potřebují živiny.
Žádná magie, jen rutiny: Co opravdu funguje (a není to nuda)
Nebudu vám prodávat 12krokovou rutinu, kterou sama nestíhám. Spíš mi pomáhá držet se těchto základních kroků — a světe, div se — pokožka vypadá mnohem líp.
- Každé ráno SPF – i když je třeba únor a slunce nikde, opravdu každý dermatolog řekne to samé. SPF nešidit. Nedávno jsem objevila český krém s faktorem za pár korun a rozdíl byl znát.
- Odličování – vždy – spěchám domů, padám na postel, ale odličovač musí přijít ke slovu. Stačí micelární voda nebo jemné mléko, žádná věda. Když jsem jednou usnula s make-upem, ráno jsem litovala.
- Hydratace – ano, tady je to oldschool. Klidně drogérkový krém (vlastně často i lepší než předražený), hlavně pravidelně. V zimě mastnější, v létě klidně gel.
- Kyselina hyaluronová a niacinamid – když už něco navíc, držím se českých značek. Za pár desetikorun: sérum vždy před krémem. Někdy mám pocit, že je to placebo, ale po zimě bez toho vypadám fakt unaveně.
A co ještě můžete v Česku zkusit…
Moje sousedka (během pandemie i expertka na babské rady) poradila masku z tvarohu a medu – nutně netvrdím, že u všech to dělá zázraky, ale pokožka je potom příjemně jemná. Taky obliba ledových krychliček na obličej roste – v našem městském wellness je to dokonce nový trend. Nedá se čekat omlazení o deset let, ale kruhy pod očima zmizí dost spolehlivě.
Co se (mi) neosvědčilo – a proč vám to možná ušetří nervy
Seriály plné korejské kosmetiky mě nalákaly na sheet masky za stovky. Upřímně? Efekt mizí do večera. Stejně tak skandinávská exfoliace ledem mi jednou způsobila vyrážku. Možná prostě některé věci fungují jen na Instagramu…
Stárnutí pokožky je normální, ale…
Nikdo neříká, že se vrásky dají úplně vymazat. Ale pořád jde zpomalit jejich nástup – když pleti pomůžete pravidelností a zdravým přístupem. Operace a „injekce mládí“ nechme celebritám. Vy to zvládnete i doma — s českými krémy, trochou disciplíny a trochou štěstí. Vlastně, kdo říká, že ideál je nutný? No, vyberte si…
Máte tip, co vám na pokožku opravdu zabírá? Nebo zkušenost, která stála za pokus? napište to do komentářů — možná tím někomu zachráníte ráno před zrcadlem.