Byly doby, kdy jsem bez přemýšlení házel kávovou sedlinu ze svého Bialetti rovnou do koše — a vy ji možná splachujete rovnou do dřezu? Tipl bych si, že to dělá půlka Čechů. Nedávno jsem ale překvapil i sebe, když jsem začal místo toho chodit s miskou kávové sedliny po bytě jako s nějakým pokladem. Věřte tomu, nebo ne — tahle „odpadní“ věc zachránila moji pleť, a nejen moji. Kolega z kanceláře na Andělu teď nosí svoji sedlinu i do práce. Přeháním? Asi trochu. Ale něco na tom bude…
Co na té kávové sedlině vlastně je?
Obyčejná zrnková káva, jak ji znají naši rodiče z kafáčů typu Tchibo nebo Jihlavanka, v sobě má docela slušnou dávku antioxidantů. Když z ní uděláte kávu, něco zůstane i v té sedlině. A právě ta je pro pleť malý game… no ne, řekněme prostě: funguje fakt dobře.
- Exfoliace: Jemné částečky „drhnou“ odumřelou kůži, ale nevysušují jako chemické peelingy. Není to záruka věčné mladosti, ale rozjasnění pleti si všimnete hned po prvním použití.
- Antioxidační efekt: Kofein v sedlině zlepšuje mikrocirkulaci a působí lehce protizánětlivě. Není potvrzené, že vám vyžehlí vrásky, ale kruhy pod očima jsou po pár týdnech menší — aspoň u mě to bylo vidět.
- Redukuje zarudnutí: Prý to doporučují i některé české kosmetičky. Kamarádka z Vinohrad používá sedlinu po ránu místo masky proti začervenání. Funguje? Někomu víc, někomu míň…
Jak sedlinu používat (nejen) na obličej
Možností je víc než by člověk řekl. Nechci vypadat jako kosmetický guru, ale tady je pár tipů z našich domácích testů (i partnerka dala palec nahoru):
- Jednoduchý peeling na obličej: Smíchejte kávovou sedlinu s obyčejným jogurtem nebo troškou olivového oleje — u nás frčí i bílý jogurt z Mlékárny Kunín. Aplikujte jemně na vlhkou pleť, krouživými pohyby max. 1 minutu. Opláchněte vlažnou vodou. Možná překvápko: je to fakt příjemné!
- Tělový scrub: Smíchejte sedlinu s trochou kokosového oleje a hrubozrnnou solí. Výborné na problémová místa, třeba stehna nebo lokty. Pozor: sprcha se pak musí pořádně opláchnout, jinak bude překvápko i pro další uživatele.
- Maska na kruhy pod očima: Lehce navlhčete sedlinu a dejte si ji na 10 minut pod oči (ale ne úplně k víčkům!). Tady buďte fakt opatrní — někomu vadí drobky v oku, mně se to stalo jednou a od té doby raději s opatrností.
Na co si dát fakt pozor
Možná jste to už slyšeli: kávová sedlina do dřezu nepatří. Můj soused z domu na Smíchově vyprávěl, jak mu sedlina ucpala odpad a lidi z bytového družstva chtěli volat instalatéra. Takže — použít, VYHODIT! Další věc: ne každý má ráda výraznou vůni kávy na obličeji. U nás v chatu jsme to řešili a pro několik lidí je to fakt až moc intenzivní. A v neposlední řadě, alergie. Pokud jste citlivější, vyzkoušejte radši nejdřív na zápěstí.
Proč Češi podceňují domácí řešení?
Možná je to tím, že jsme dlouho věřili víc krémům „z drogerky“, než babským radám. Ale poslední dobou, zvlášť na Instagramu a TikToku, domácí tipy zažívají docela vzestup. A upřímně — není to špatný směr, hlavně když si člověk neodnese vyrážku. Tak nějak si myslím, že místo dalšího krému od Biodermy může někdy stačit i miska s kávovou sedlinou. Ale možná mi jenom sedí ten pocit dělat „něco po staru“.
Malý experiment na závěr?
Pokud vám teď zbývá od snídaně trocha sedliny, zkuste z ní udělat peeling. Dost možná si ten „malý domácí rituál“ oblíbíte. no, uvidíte sami… Máte vlastní zkušenost nebo tip? napište do komentářů — ráda/rád to otestuju!